| DannielZMF a întrebat:

Am vazut pe unele Fiaturi ca scrie MultiJet, ce inceamna?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Mai concret, inovatia consta in injectarea combustibilului in mai multe jeturi la un singur ciclu de admisie, de unde i se trage bineinteles si denumirea, in timp ce la motoarele clasice injectorul pulverizeaza un singur jet. Nu cunosc motoarele italiene, de aceea nu pot baga mana in foc, insa cred ca au adaptat intre timp tehnologia si la motoarele pe benzina.

3 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Cum a zis si regis. Din cate tin mine au adaptat si la modelel pe benzina aceasta tehnologie.

| Roby67 a răspuns:

Este o technologie inventata de FIAT pentru motoarele pe motorina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are mai multa putere si e pe benzina nu punea cumva HDI TDI TD?