| Frank51 a întrebat:

Salut, am xenon pe fază scurtă dar de ceva timp se vede tot mai prost, din câte am înțeles becul xenon își pierde foarte repede proprietățile ori e asta ori sticla farului se matuieste bănuiesc, ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Xenonul aftermarket isi pierde proprietatile destul de repede, mai ales daca e kit ieftin, cu curent DC. Cele bune sunt cu curent AC, tin mai mult si au lumina mai stabila, am eu.
A doua chestie este lupa (sper ca nu ai pus in far fara lupa). Lupele oricum au durata de viata de 10-15 ani daca sunt originale de fabrica, si 2-5 ani daca sunt inlocuitoare ieftine. Xenonul cred ca degaja temperatura mai mare decat halogenul, deci se vor arde lupele destul de repede si de profund. Din acest punct de vedere, becurile led sunt mult mai bune.

Poti scoate becurile din far, sa vezi daca s-au afumat. Kit-urile xenon de 100-150 de lei au balast digital DC, si afuma becurile foarte repede, scade lumina dupa vreo luna de utilizare. Cele AC pastreaza becul mult mai bine.

| Frank51 explică (pentru Frank51):

Asa am luat mașina cu kitul ăsta, pe lungă am led și se vede mult mai bine

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Frank51):

Arata ok, iar dupa marimea si aspectul balastului, cred ca e un kit destul de calitativ, probabil analog, poate chiar AC. Becurile arata ok. Poate s-a ars farul/lupa.
Oricum, ledurile sunt mai bune mai ales dpdv al dispersiei. Xenonul face uneori raze aiurea, ledul bate uniform, placut.