| CristianGHD a întrebat:

Salut, as dori sa cumpăr un atv - Cfmoto 520S si as vrea sa ii pun numere negre (de la politie) cum ați reușit unii? Ca știu ca merg doar cele de la primărie (acesta fiind omologat ca tractor pe site, el fiind atv)

2 răspunsuri:
| Sorin9y78 a răspuns:

Daca are peste 50 cai putere se poate

| Sorin9y78 a răspuns (pentru Sorin9y78):

Capacitatea cilindrică de peste 45 cm³; puterea nominală de maximum 4 kW; viteza maximă de 50 km/h; masa proprie de maximum 400 kg (550 kg pentru versiunile cargo).

Dacă vrei să devii șoferul unei mașini din categoria B1, trebuie să ai o vârstă minimă de 16 ani, împlinită până la data susținerii examenului. Proba este necesară pentru că, deși aceste vehicule sunt numite mașini fără permis, ele necesită deținerea unui permis de conducere specific, pentru categoria B1. Astfel, examenul implică rezolvarea unui chestionar cu minimum 22 de răspunsuri corecte, dintr-un total de 26 de întrebări. De asemenea, va trebui să susții și o probă practică, pe parcursul căreia te va asista un examinator de la Poliție.

Vezi categoria noastră de  ▶ PIESE

Ce oferă Aixam Coupe ca mașină fără permis

Cuvântul Coupe poate suna aspirațional, dar nu vei avea, nicidecum, parte de senzațiile pe care ți le-ar oferi un BMW Seria 4. Nici nu ar fi indicat, având în vedere că modelul francezilor se adresează șoferilor cu cel mai scăzut nivel de experiență pe drumurile publice. Aixam Coupe îți oferă un motor cu doi cilindri, de 400 cm³, capabil de 5, 4 CP. Capacitatea rezervorului este de doar 16 litri, dar consumul declarat de producătorul din Aix-les-Bains este unul la care șoferii veritabili doar visează: 2, 9 l/100 km.

Vezi categoria noastră de? MOTOCICLETE

De ce poți conduce la 16 ani un Chatenet CH26

Sub caroseria care pare să caricaturizeze un MINI se ascunde un tren de rulare incomparabil cu cel oferit de citadina britanică. Chatenet CH26 este fabricat în Franța și nu va câștiga nici vreun concurs de frumusețe, nici vreun raliu. Motorul de 440 cm³ are 5 cai-putere și este ajutat de o cutie automată cu variație continuă. Rezervorul lui CH26 are o capacitate de 19 litri, iar consumul comunicat de producător este de 2, 9 litri la 100 de km parcurși. Pe lista avantajelor intră dotări precum Bluetooth-ul, aerul condiționat și computerul de bord.

Cum să conduci fără permis Ligier JS50

Cei 5 CP ai modelului fabricat, de asemenea, în Franța sunt obținuți dintr-un propulsor diesel, cu doi cilindri, de 480 cm³. Acest fapt, alături de capacitatea de 17 litri a rezervorului de carburant, contribuie la un consum de doar 2, 5 l/100 km. Cu un confort similar concurenților, modelul are, de asemenea, o cutie de viteze automată, cu variație continuă. Opțional, poate fi comandat cu Bluetooth și chiar cu un display central, de tip touch screen.

Mașinile pe care le poți conduce fără permis de categoria B sunt din ce în ce mai dotate și mai confortabile. Cu prețuri ce trec frecvent de 7.000 de euro pe piața second-hand, acestea oferă, însă, puține avantaje din cele regăsite la automobilele obișnuite.

Credit foto: Shutterstock

Grosoiu Gabriel

Pasionat de noutățile din industria auto, dar și de povestea fascinantă a automobilului, Gabriel nu își pierde niciodată curiozitatea. În articolele scrise de el găsești ponturi utile, descrieri amănunțite și analize comparative, pentru ca alegerea viitoarei tale mașini să fie una inspirată. Tot Gabriel îți oferă ghiduri de întreținere corectă a mașinii, pentru o valoare mai bună la revânzare.

Share

Ți-a fost util acest articol?

DaNu

Adauga un comentariu

Nume:

I have read and accepted the Privacy Policy *

Salvează-mi numele, emailul și site-ul web în acest navigator pentru data viitoare când o să comentez.

Mesaj:

Alte articole din aceleasi sectiuni:

Mașini cu consum mic – de ce să alegi motorizarea diesel hibrid

Cele mai economice mașini, în 2023: sfaturi pentru un condus economic

Sigle auto – ce reprezintă logo-ul Tesla?

Totul despre Dacia C-Neo: primele informații și imagini

Dacia 1300 Sport, primul coupé românesc: poveste, ani de fabricație

Top 20 cele mai scumpe mașini de lux în 2023

Topul motocicletelor de sub 125cc în 2023

Care este cea mai urâtă mașină din lume

Articole recente

O mașină din România este implicată într-un accident la fiecare 129.000 km în medie, spun studiile

Trecerea la vehiculele electrice va fi mult mai dificilă decât pare astăzi

Înregistrările istorice auto pot reduce cu până la o cincime prețul de listă al unui vehicul

Cum să conduci pe vreme rea. Sfaturi pentru un condus sigur

Autovit pe Social Media