| marius13k a întrebat:

Salut, as vrea sa-mi cumpar o masina, am 20 de ani si as vrea sa stiu care este pretul la impozit asiugrari, masina ar fi o Honda Civic 1.4i EJ9.
Ma poate ajuta cineva?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Impozit asigurari" nu exista.
Impozitul ti se calculeaza la Finantele Locale (din primarie), in functie de datele din contractul de vanzare-cumparare /declaratia ta.
Asigurarile difera de la asigurator la asigurator si este si in functie de experienta /numarul de accidente a proprietarului, respectiv si de masina.

| siriusblack98 a răspuns:

Susțin ceea ce a zis Bulă. Am o firmă care se ocupă printre altele și de asigurări iar ceea ce a zis este corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La grupa ta de vârstă, având în vedere că este prima ta mașină...cred că 1.200 lei, dar nu sunt sigură, parcă așa. Dacă este o sumă mare pentru tine, o poți trece pe altcineva mai învârstă și cu mai multă experiență, care a fost proprietar de mai multe ori, de exemplu un părinte. happy E mult mai ieftin așa.