| Caddillac a întrebat:

Salut azi am aflat ca am bagat o benzina foarte proasta in motor(GSR 750) si il simt ca numai trage cum trebuie...
Ce sa fac? Sa astept pana se termina benzina proasta?
Sa o scot?
Sau sa o completez cu una mai buna?
Chiar nu stiu ce sa fac, imi e cam frica sa o las pe asta...
De obicei foloseam benzina cu cifra octanica cat mai mare, dar am fost pe la un prieten pe la tara si am bagat de la benzinaria de aici, si dupa mi-a spus ca benzina asta e de tot rahatul dupa ce am bagat 8 litri...

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Pai una din doua. daca mai ai putin pana la revizie (schimburi de ulei, filtre, etc) poti completa si sa mergi asa. si la revizie sa scoti tot si sa pui de la 0. dar asta in maxim 500-1000 km. altfel as scoate benzina toata. nu ma pricep foarte bine la mobre, am permisul de 1 luna si cam 15 zile, dar 1 lucru stiu sigur: ai grija de ea, ea are grija de tine. eu ii degresez + uns lantul la fiecare 300-500 km. deci daca as fi in locul tau as scoate tot + spalat rezervor + plinul cu top 99 sau ceva de genul.

repet, nu ma pricep foarte bine. singurul sfat util pe care ti-l pot da e asta: ai grija de ea, ea are grija de tine. cat de minutios sa ai grija, este alegerea ta

15 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Din cate stiu eu benzina minima ca cifra octanica este 95 pentru motoarele noi. unde naiba ai bagat benzina sub limita asta? intreb sa stiu sa evit firma respectiva. eu din 1997 alimentez numai petrom si rar rompetrol si nu am avut probleme niciodata.

| Caddillac explică (pentru JohnnyBi):

Am fost la tara, este o firma necunoscuta, este o firma care numai in zona aia este cunoscuta...
Nu stiu ce mi-a trecut prin cap sa bag asa ceva, dar maine o scot...
Imi e frica sa plec cu ea la o alta benzinarie mai buna, cu benzina care ma regasesc in rezervor...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Caddillac):

Personal as prefera sa completez cu ceva teapan. teoretic rezervorul la orice vehicul pe fund e plin de resturi si alte nebunii, deci daca intri pe rosu si consumi ultimii ml iti rupi motorul. cand mi-am desfacut rezervorul de la o masina ce am dezmembrat-o avea pe fund ca o pacura de mizerie. care e diferenta intre mizeria aia si mizeria de benzina pe care ai pus-o sincer nu stiu. daca tu zici ca se vede in comportamentul mobrei atunci trebuie scoasa.

benzina romana. mizerie de la cap la coada. + multa apa. ca deh, 6.4 lei pe litru e prea putin, trebuie apa

| Caddillac explică (pentru JohnnyBi):

Deci ar trebui sa scot 4-5 litri "de benzina-apa" si sa bag benzina buna pana fac plinul?
Sa nu mai vorbim de culoarea benzinei...

| Caddillac explică (pentru JohnnyBi):

Cred ca am sa fac o curatare completa a rezervorului...
Si de acum o sa ma gandesc de 10 ori inainte sa bag benzina de la firme necunoscute.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Caddillac):

Nu e de gandit ma...ai rezervor in jur de 20 de litri. daca pleci la drum lung ajungi inevitabil la problema de a da in pana prostului. acolo ai de ales intre a ramane pe drum sau firma necunoscuta. deci vrei, nu vrei, ajungi sa alimentezi aiurea. aia e.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Caddillac):

Pai una din doua. daca mai ai putin pana la revizie (schimburi de ulei, filtre, etc) poti completa si sa mergi asa. si la revizie sa scoti tot si sa pui de la 0. dar asta in maxim 500-1000 km. altfel as scoate benzina toata. nu ma pricep foarte bine la mobre, am permisul de 1 luna si cam 15 zile, dar 1 lucru stiu sigur: ai grija de ea, ea are grija de tine. eu ii degresez + uns lantul la fiecare 300-500 km. deci daca as fi in locul tau as scoate tot + spalat rezervor + plinul cu top 99 sau ceva de genul.

repet, nu ma pricep foarte bine. singurul sfat util pe care ti-l pot da e asta: ai grija de ea, ea are grija de tine. cat de minutios sa ai grija, este alegerea ta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa pui cateva picaturi de tetraetil de plumb. Atentie este otravitor!

| neutrino a răspuns:

Teoretic ar trebui sa scoti acea benzina si sa-ti speli si rezervorul. Practic insa, se completeaza rezervorul cu benzina buna.

| Caddillac explică (pentru neutrino):

Deci benzina asta e mai mult apa cred...
Mai bine o scot decat sa risc alte prostii...

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Caddillac):

Inca nu auzi batai in chiuloasa? Inca nu ti-a taiat centralina alimentarea din cauza cifrei octanice scazute, si nici detonatii in esapament?

| Caddillac explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Nimic din astea, am mers de 2 ori cu motorul si mi-am dat seama ca ceva nu e in regula, nu mai avea aceeasi putere...
Acum motorul e oprit nu vreau sa risc ceva mai rau...
Dar nu inteleg cum baga oamenii aia de acolo o asa benzina in masinile lor...

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Caddillac):

Bine ca l-ai oprit! N-au de ales Caddi, invatati cu frica si lasa in seama altora eventualele reclamatii, chipurile ca sa nu se puna rau cu operatorii statiei respective, poate sunt chiar consateni! Aia-i Romania, alta nu-i!

| Caddillac explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Iti multumesc mult...
Si iti multumesc pentru ca mereu ai fost dispus sa ma ajuti si cu cea mai mica problema big grin

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Iti dai seama, ai bagat 8 litrii. Plinu l-ai facut. Toarna-i un aditiv sau pune benzina de la peco peste.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Caddillac arunca toata benzina din rezervor si pune-i alta! O sa cheltuiesti mai mult daca o sa continui sa o folosesti, gandeste-te la consecinte...