| clauditzu a întrebat:

Salut, azi am avut un eveniment neplacut din cauza prostiei mele. am intrat cu masina pe o linie de tramvai suspendata... aveam viteza si de acolo am sarit inapoi pe carosabil. normal ca am oprit sa ma uit la masina si nu avea nimic am plecat in continuare si mergea bine. am avut eu prea mare noroc sau trebuie sa ma astept sa mi pice cate ceva. zdruncinatura a fost foarte puternica. deci ce se poate intampla?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca mergi cu ea si nu zdruncina nimic ai scapat cu bine si sa nu fie vreun lichid jos cum a zis humer.

| dragos1294 a răspuns:

Poti sa o duci la un service sa se uite sub ea sau la o statie ITP ca pentru 10-20lei se uita sub ea si iti spune daca are ceva sau nu, asta daca nu cunosti pe cineva sa aiba canal sa te uiti tu sub ea.

| JohnnyBi a răspuns:

Precum i-am zis si lui hummmer. fa-i o verificare la masina aia cap coada. lucrurile se pot fisura si sa stea linistite pana la un alt soc (urci pe o bordura, iei un speed bumper, piatra cubica, ma rog, intelegi tu) si acolo poate ceda. cu masina nu joci la risc, ca e viata ta si a altora la mijloc. masina pe moment poate sa nu aiba nimic (vizibil) si totusi sa aiba ceva. mie la un accident la fel (zdruncinatura) am zis ca nu a patit nimic masina. dupa vreo cateva sute de km a inceput sa bocane ceva la amortizor. pana am ajuns la service amortizorul meu avea bilele alea (nu stiu cum dracu functioneaza, si imi explica ala de la service numai in termeni de genul) rupte si incalecate => amortizor mort. nu te astepta ca lucrurile sa fie ok, fa-i o verificare, pune pe cineva sa se uite pe toata zona "vizata". daca ti s-a pus vreo piesa zburlie langa un disc de frana si la miscarile suportate de masina sa pice intre sabot si disc...atunci ce faci? sansele sa se poata intampla ceva exista

| hummmer a răspuns (pentru JohnnyBi):

Am destui km la bord şi am luat infinite gropi(şosele-s româneşti,degeba maşina-i străină) să ştiu că nu te joci cu viaţa.
Eu i-am răspuns la întrebare-dacă păţea ceva, o păţea atunci pe loc.Că i-a rupt un lonjeron/amortizor sau a îndoit vreun braţ/ax află el când se bagă sub maşină, deşi cred că degeaba se bagă el mai bine un mecanic.
Nu pot să evaluez ce o fi stricat/îndoit pe dedesubt, eu mă repet-verifică dimineaţa după scurgeri/rupturi.
Amortizorul tău nu s-a stricat într-o denivelare ci în sute de denivelări luate vrei-nu vrei.
Ca off, am luat o groapă cu un Clio de s-a oprit motorul.Am ridicat-o pe cric, m-am băgat sub ea, am verificat sub capotă, totul în regulă, motor mort.Nu învârtea, nu nimic.Am lăsat-o câteva minute, i-am dat cheie şi a pornit rotund, habar n-am cum, fac şi eu ca colegu iniţiator-am avut noroc?

| JohnnyBi a răspuns (pentru hummmer):

Da...din cauze ca astea imi este mila de masini, dar mai rau de mine. nu stii ce pateste masina, pana nu ti-o demonstreaza cand ti-e lumea mai draga. tot pe subiectul asta am avut un smart, anvelopele aratau ok (nu erau uzate la vedere atat de rau). am plecat spre mare din Ploiesti, la Harsova au explodat alea de pe spate (si smartul are tractiunea pe spate). in mijlocul campului fara anvelope...incepi la 5 dimineata sa dai apeluri. la capitolul masini nu cred ca exista sa mergi pe prezumtia "inca merge ok, cred".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Doar articulatiile au de suferit, adica bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum au spus si baietii, masina TREBUIE VERIFICATA. Chiar daca nu sunt urmari imediate, de la impact, poate sa ti se fi slabit un surub, o garnitura, sa-ti fi crapat o componenta din sasiu, etc. Nici macar nu te costa mult si e mai indicat sa fii sigur decat sa regreti (iti poate ceda o componenta de la directie la 120 KMH si te faci gem). Verifica masina ca sa poti dormii linistit.

| hummmer a răspuns:

Dacă era ceva să se ntâmple, o păţeai pe loc.Ai avut noroc, totuşi dimineaţă verifică sub maşină după scurgeri, rupturi.

| JohnnyBi a răspuns (pentru hummmer):

Nu. nu merge asa treaba. stii vorba aia cu ulciorul nu merge de multe ori la apa? pai a mers la apa inainte, la un moment dat a cedat. daca i s-a fisurat ceva pe sub, este o chestiune de timp de la fisura sa ajunga sa crape. ii trebuie doar un impuls la o piulita subreda sa cedeze (gheata, soc, trepidatii). la fel si la oameni. faci un accident, zici ca esti ok, si in X zile ajungi de urgenta ca desi tu te simteai ok, organele tale interne puteau sangera. si nu iti dai seama pe loc, iti dai seama cand incep sa cedeze organele sau functiile normale sad

| mast3r a răspuns:

Daca nu se aude niciun zgomot in mers si nu trage stanga / dreapta nu are nimic e totusi o masina nu o jucarie

| clauditzu explică:

Observ din numele tau ca esti de seama cu mine si ca fata te pricepi destul de bine la masini happy thinking putem tine legatura?