| florik233 a întrebat:

Salut azi la examen din cauza soarelui nu am vazut ca semaforul era rosu era imposibil de vazut..stie cineva cum pot saimi dau seama ca e rosu si fara sa vad semaforul?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da. Ai putea sa stai pe trotuar, si sa vezi daca masinile trec, sau se opresc. Daca se opresc, inseamna ca e pe rosu.
De la volan nu poti sa vezi semaforul fara sa vezi semaforul. Nu poti sa fii sofer, daca nu esti sofer!
Si eu am mers azi cu soarele din fata si lateral, intr-un unghi in care nu ma ajutau parasolarele, si tot n-am pus in pericol pe nimeni. Tu, daca nu observi semaforul, crezi ca ai observa un om in fata ta, care traverseaza?
Pentru zilele insorite, mai ales dimineata si seara, cand soarele bate in plan orizontal, doar ochelarii de soare te pot ajuta. Insa recomand ochelari de firma, pentru condus, nu chinezarii care iti reduc vizibilitatea; am vazut multi biciclisti, in special, care s-au lovit de diferite obstacole, din cauza ochelarilor prosti.
O pereche de ochelari de soare pentru condus, incepe de pe la 130 de lei, si poate ajunge pana pe la 150 de euro.

4 răspunsuri:
| ChiarEu2 a răspuns:

Interesant... Vrei sa "vezi semaforul" fara sa te uiti la el. Interesant, nu ma mir de ce ai picat... In fine, poti intreba pe cine din masina daca e rosu sau nu, sau pe vreun participant la trafic, nu stiu laughing)

| Nitunitu a răspuns:

Orice masina are parasolar in plafon. Trage-l in jos cand ai nevoie, iti ia soarele orbitor din vizual si te poti concentra pe culoarea semaforului.

| florik233 explică:

Probleme de vedere nu am....nici martorul nu a vazut ce culoare era....parasolarul era activatlaughing

| florik233 explică:

Nici parasolarul nu a ajutat...nici martoru nu a vazut