| AndreeaDenisa29 a întrebat:

Salut, azi sotul meu a fost sa dea sala pentru examenul auto cat b a, facut 16 intrebari corecte si 2 gresite dupa care calculatorul a aratat o eroare si nu a mai putut continua si a fost declarat respins de cel care supravegheaza cu toate ca i-a fost explicata situatia. Este corect sa fii declarat respins din cauza unei erori?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar putea depune contestatie, dar n-ar avea nici un rost, tot ar trebui sa repete proba teoretica, deoarece aceasta nu a fost finalizata.
In mod normal ar fi trebuit sa fie bagat in seria urmatoare (daca a mai existat una) sau sa fie programat a doua zi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este corect, sa faca o contestatie, desi probabil e mai rapid sa il dea iar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depuneti contestatie, cred ca este posibil.

| OldSoul a răspuns:

In momentul in care i-a aratat eroarea, ar fi trebuit sa anunte persoana care supravegheaza si acesta sa verifice situatia.
Sincer, parerea mea e ca sotul tau e posibil sa fi mintit legat de aceea eroare.
Nu cel care supravegheaza declara respins, ci calculatorul in sine.
Deci daca a dat o eroare, nu ar fi putut sa ajute cu nimic cel care supravegheaza.
In orice caz, discutia e de prisos, poate sa redea examenul in 15 zile, si asta este. Eventualele contestatii nu-si au rostul in opinia mea. Deoarece cel mai probabil rezolvarea lor ar depasi acele 15 zile pana cand acesta va putea sa redea proba teoretica.

| NLS a răspuns:

NU e corect, DAR nici nu putea sa fie declarat admis pe baza a 16 raspunsuri corecte.
Poate face contestatie, insa tot la acelasi lucru se ajunge: trebuie repetata proba.
Singurul lucru care se rezolva prin contestatie, este posibila programare mai rapida a re-examinarii.
Ar fi trebuit facuta atunci pe loc, si depusa la Serviciul de examinari.