| SamyDDZ a întrebat:

Salut băieți am și eu o problemă sper să găsesc ajutor aici la voi care vă pricepeți sau care ați mai trecut am un e60 525d automat când ai dau click-ul ăla din peda urcă turațiile și se turează în gol ce ar putea fi …? Ajutor

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Raspunsuri utile stii să dai?

| relian a răspuns:

Cind ii dai click-ul ala adica ce anume ii dai? laughing Vorbeste romaneste frate, zii asa mai pe inteles, despre ce anume vorbesti.

Eu am asa masina, sau pe aici la mine toate masinile asa sunt cu transmisia automata, dar nu da nimeni clickuri ce spui tu, din peda, ceo mai fi si astea, cel putin nu stiu ces alea clickuri, nici peda la masina.

Banui ca ai vrut sa spui cand apesi pedala de acceleratie, pentru ca atunci se tureaza motorul.
Deci apesi pedala de acceleratie si se tureaza motorul, adica nu-i normal, s au ce anume mai exact faci tu si ce se intampla?

Cind accelerezi este normal ca turatiile sa creasca.Nu se intampla nimic, ce ai vrea sa se intimple mai exact?

Daca apesi acceleratia cand masina este in Drive si masina nu accelereaza, dar turatiile motorului cresc, asta inseamna ca miscarea de la motor nu ajunge la transmisie, miscarea nu se transmite.

Ca si la masinile cu ambreaj uscat, la aceste transmisii avem un ambreaj umed, adica miscarea este transmisa printrun fluid, de la motor la transmisie, si atunci cand accelerezi si mai tare, se cupleaza placi de frictiune, care la fel stau tot in acel fludi, dar in acel moment cuplu este 1/1 pentru ca cupleaza acele placi de frictiune, asa cum la ambreajul uscat cupleaza placa de frictiune cu placa de presiune.

Cam la fel se intampla si aici.
Dar la masinile astea cam pana la stiu si eu vreo 30 mile pe ora, masina se deplaseaza folosind acel fluid, adica ambreajul ala misca masina folosind doar fluid.

Cind depasesti anumite viteze sau greutate, urci un deal, atunci cupleaza si placile de frictiune.

La tine ce anume se intampla? Dar spune asa pas cu pas si explica si ce faci si ce se intampla OK?

Asa din ce ai spus ca motorul se tureaza, e ceva normaL.Nu ai spus daca masina era in P sau in D, nu ai spus chestii de astea, orice amanunt este bun sa spui, mai ales aici pe net, sa poata careva sa iti spuna ce anume se intampla.

Asa ca da amanunte si clare, nu peda, nu click si alte rahaturi laughing

| KovacsB a răspuns:

Patineaza cutia automata.De fapt s-au uzat discurile de la ambreiajul umed costa vreo 300E, mai adaugi manopera, un schimb de ulei si filtru la cutie.
Incearca la un service de cutii automate, nu are sens sa apelezi la orice mecanic.
Cat despre cutiile SH nu stii ce cumperi si tot trebuie sa-i faci un schimb de ulei.