| serban8 a întrebat:

Salut baieti! Vreau sa cumpar o Dacia Solenza de la un vecin, 1.4 MPI, an fabricatie 2004. Intrebarea este: trebuie sa mai platesc taxa de timbru? pentru masina nu s-a platit nicio data aceasta taxa

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca nu o are platit si vrei sa o treci pe numele tau trebuie sa o platesti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, trebuie sa platesti timbrul de mediu pentru a o inmatricula pe numele tau.
Daca persoana in cauza e vecinul tau, poti circula linistit (in tara), cu masina inmatriculata pe numele tau. Ii dai banii de impozit anual, restul taxelor le poti plati tu (rovinieta, asigurare, ITP). La controalele politiei, nu o sa te ia la intrebari, daca vede ca ai domiciliul aproape de proprietar, le zici ca e masina vecinului.
E recomandat sa faci si un act la notar, ca sa poti semna pentru diferite situatii (daca esti implicat intr-o tamponare, de exemplu), in locul vecinului. Pentru imputernicire in tara, faci procura, daca vrei sa parasesti tara cu acea masina, faci comodat, adica un act de imprumut pe durata determinata (pui 40 de ani), si esti egal in drepturi cu proprietarul trecut in acte, poti si sa vinzi masina, sa mergi oriunde cu ea.

| JoKKeRClan a răspuns:

Salut, intra aici
https://static.anaf.ro/......_2015.html
Succes happy

| ionutz03 a răspuns:

Daca e vecinul tau, nu are rost sa o treci pe numele tau. Faci un contract de comodat intre tine si el este un act facut la notar prin care se stipuleaza ca vecinul tau declara ca iti lasa autoturismul sa te folosesti de el pe o x perioada pe care o stabiliti voi (am impresia ca nu trebuie sa fie mai mare de 10 ani), iar tu ca primesti spre folosinta autoturismul si ai niste obligatii (sa platesti taxe si impozite, asigurare..etc)/ Totul este legal.
Si asa nu mai platesti taxa, nici cheltuieli de inmatriculare.

Uite ai aici modelul de contract: http://legestart.ro/wp-content/uploads/2013/03/comodat-autoturism2.pdf