| Gabbby a întrebat:

Salut, buna... Am si eu o problema cu un scuter. L am dat unui prieten si l a lovit cu roata din fata de un gard si acum roata imi atinge de partea de jos a scuterului. Trebuie sa schimb furca, sau schimbata roata cu totul? Multumesc!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Trebuie sa schimbi furca daca roata nu este grav dezechilibrata adica sa fie facuta 8 ca la bicicleta fiindca se intampla si la scutere, mult mai rar dar se poate intampla la viteze mari. Eu te sfatuiesc sa schimbi furca fiindca daca o indrepti devine firt morti si este pricuos, risti sa se rupa in mers si nu te vad prea bine!

| traveler a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa schimbi prietenul, apoi daca nu poti indrepta furca sigur o vei inlocui si te va costa ceva parai si te asigur ca prietenul tau va face pe "ia niznaiu (rusa)" adica el nu stie singura a intrat in gard etc. HAi bafta si cam atat, restul depinde de tine.

| RELIABLE a răspuns:

Incearca sa o indoi la loc si sa o sudezi

| Ford a răspuns:

Daca roata este ovalizata sau janta indoita suficient cat sa piarda presiune (daca este tubless ca la majoritatea)sau incepe sa vibreze in mers atunci da trebuie schimbata.Cat despre furca garantat trebuie schimbata.Si una noua costa foarte mult.Cel mai bine este sa iei una din dezmembrari(la fel si roata daca este cazul).Ar mai trebui sa verifici si cadrul sa nu se fi indoit si el odata cu furca(chestie probabila daca este un scuter chinezesc)