| LucianR a întrebat:

Cam cat ar costa intretinerea la un motor sport in 2 timpi? un Aprilia RS de exemplu.

4 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Poi nu sunt foarte scumpe la intretine motoarele in 2t.Dar daca ai luat un motor care vrea segmentare, te cam ustura.Ce ii auzeam pe cei cu scutere ca dau cam 10mil pentru segmentare(piston, cilindru, segmenti).Mai dai 1mil pe ulei inca unul pe filtre.Si in rest benzina, norocul tau daca se mai strica ceva.

| dru1darius a răspuns:

Cred ca auzit din prea multe locuri, la cross-uri se schimba consumabilele la un interval de ore de fuctionare, la orice motor depinde stilul de condus al fiecaruia, de exemplu placute de frana te pot tine un sezon sau poate nu, o set de placute ii 50ron, la 2 timpi traba sa ai grija sa fie ''unsa' benzina cand face explozia, adica sa iti mearga pompa de ulei

| anonimbrasov8 a răspuns:

Conteaza capacitatea pe care doresti ca motorul tau sa o aiba, iar ca intretinere nu sunt scumpe deloc. Ideea e sa nu cumperi o rabla!

| LucianR explică (pentru anonimbrasov8):

Pai cum spuneam as vrea un Aprilia RS 125. Dar am auzit ca pistonul si alte consumabile trebuie schiumbate la 50 si caeva de ore de functionare.