| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cand conduci o masina cand trebuie schimbate vitezele la cate turatii sau la cati km/H trebuie schimbate? Mie instructoru mi-a zis ca la 2000 de turatii se schimba viteza dar tatal meu la masina schimba viteza exact asa viteza 1 >- 0-20 km/h, viteza 2 >- 20-40 km/h, viteza3 >- 40-60km/h, viteza 4 >- 60-80km/h si a 5-a dupa 80 km/h, da atunci motoru are cam 2500 de turatii. Sunt curios sa stu cand exact se schimba vitezele. Mentionez ca am inceput de 2 saptamani scoala de soferi si am 7 ore

Răspuns Câştigător
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Treptele se schimba cand cere motorul, nu la turatie. Cand vei fi sofer (momentan vrei sa devii) o sa simti si tu exact cand trebuie schimbate. Oricum, 2000 rpm este prea putin indiferent ca e benzina sau diesel, cand urci in treapta superioara motorul va merge subturat (ceea ce nu este sanatos absolut deloc)
Depinde de masina, motorizare (nu la toate motoarele se schimba treptele la fel)

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de motor benzina, diesel, depinde de puterea motorului samd. Astea sunt lucruri practice pe care le inveti conducand si te adaptezi in functie de situatie

| cosminX a răspuns:

O simti la motor. Dar eu schimb cam la 25-30 la ora big grin

| Tibi_Alex_1995 a răspuns:

Salut Hutzy, treptele de viteza se schimba asa cum a spus tatal tau, de la 0 la 20 mergi cu a - 1 - a, de la 20 la 40 cu a - 2 -a si tot asa, crede-ma si tatal meu mi-a spus tot asa happy obtii cuplu si masina merge foarte bine indiferent ca e diesel sau benzinar happy

| Hutzy95 a răspuns (pentru Tibi_Alex_1995):

Am observat chestia asta la diesel, am pe diesel masina, la benzina daca o iei dupa kilometraj pana la 10km/h mergi cu viteza 1, cu a doua mergi pana pe la 25km/h, cu a treia pana pe la 50km/h, cu a patra pana pe la 65-70km/h si apoi a 5-a dupa 65-70km/h, dar depinde si de motorul masinii