| MihaiTelescu a întrebat:

Salut, cand ma duc la scoala de soferi este diferit site-ul pe care dau sala? Sau este la fel ca acesta https://dgpci.mai.gov.ro/dlexam.
Vreau sa stiu pentru ca altii spun ca e diferit si e mult mai greu, pentru ca eu pe site-ul asta iau admis cu 24-25.

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Da, sunt fix aceleas intrebari, eu invatam de pe scoalarutiera.ro,si faceam chestionare pe acelasi site pe care faci si tu.Nu te lua dupa oameni care comenteaza aiurea, multi vorbesc din auzite.Eu iti spun din experienta.Ce cod rutier, ce carte, ce tocit? Fa mediu de invatare de 2 3 ori, si garantat iei permisul, Nu iti incarca memoria cu lucruri inutile, conduc de 6 ani turism,de curand am luat si pentru autobuz,camion,remorca gradele, lucrez pe tir, am fost plecat si pe comunitate, deci nu se pune problema, baga mare, fa mediu de invatare, si o sa iei sala garantat.Nu trebuie sa tocesti, ci sa intelegi logic intrebarile.Una e sa ti se explice audio/video/3d cine are prioritate, de ce, si in ce context, cum e prioritatea de dreapta, de gabarit etc, alta e sa ti se puna 2 poze neclare cum e in carte.

| MihaiTelescu explică (pentru Liviu):

Pai am facut chestionare pe https://www.e-drpciv.ro/ si pe https://dgpci.mai.gov.ro/dlexam si le iau cu 24, 25 26 mai multe am luate cu 24. e ok?

| Liviu a răspuns (pentru MihaiTelescu):

Fa pe al 2 site, pe dgpci.mai, ala e site-u oficial, pe primul nu e ok, si bafta multa, astept sa imi dai mesaj cand iei sala

14 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

S-au adăugat acum 5-6 ani reguli noi și s-a cam schimbat structura! Sunt mai multe întrebări decât pe acel site și se mai adaugă in fiecare an! Motivul : Legislația noastră rutiera trebuie sa semene cu cea europeana și sa fie mai stufoasa deoarece acum are toată lumea mașina și au apărut mai multe mijloace de transport! Din păcate sa faci chestionare nu mai este suficient pentru a lua sala! Trebuie sa cumperi o carte numita,, Noul Cod Rutier actualizat pe 2024" sau sa cauți si sa îl citești apoi sa încerci sa inveti! Apoi poți sa te apuci de teste dar eu îți recomand Școala rutiera deoarece alte site-uri nu au întrebări după codul rutier actualizat! Din păcate toate întrebările care e posibil sa îți pice la sala nu le vei găsi deci va trebui sa le gândești după ce citești codul rutier! Fără sa îl citești și făcând doar teste nu vei lua sala deoarece sunt mult mai multe întrebări decât erau! Eu am dat când nu era regula asta și citisem Codul rutier doar odată apoi făceam teste! Acum trebuie sa inveti codul rutier! Mare atenție ca in fiecare an vor adăuga întrebări noi și va fi din ce in ce mai greu

| Liviu a răspuns (pentru LisaJulie):

Vorbesti numai balarii. Vrei sa iti arat permisu? Am luat toate gradele, si atestatele de pe scoalarutiera.ro, nu am cumparat nici o carte, sunt aceleas intrebari. Daca inveti, si faci doar chestionare, iei sala fara probleme.Si da, profesez, lucrez pe tir, deci se poate, si e cel mai indicat.Traim in era tehnologiei,tu vrei sa imi spui mie ca am sanse mai mari sa iau sala,sa invat ceva ce nu imi foloseste, scrisa de tine, de x, de y, de z? mai bine invat fix ce pica, ascult audio video 3d explicatii,si invat, si inteleg, mie mai usor sa realizez, si sa imi imaginez, cui dau prioritate, si de ce, repet eu de pe scoalarutiera.ro am invatat pentru toate gradele(in afara de A) am luat sala din prima la toate gradele, mai putin la B, acolo am picat o data.Deci cartea e buna fix sa pui paharu pe ea.Si acu tot de acolo invat, pe 6 am atestatu pentru cisterna, deci sunt de actualitate.

| LisaJulie a răspuns (pentru Liviu):

Tu dragul meu ai dat când nu erau regulile astea! Acum nu mai este așa! Sunt mult mai multe întrebări și a-a schimbat structura! Acum fac întrebări după acel OUG din 2002!

| LisaJulie a răspuns (pentru Liviu):

Nu știu cum ai luat tu, poate poți gândi logic, sunt multe întrebări care nu se găsesc pe niciun site de teste

| Liviu a răspuns (pentru LisaJulie):

Iar vorbesti balarii, in iulie pe 20 fac 1 an de zile de cand am inceput scoala de sofoeri, timp in care am luat categoriile C,CE, D atestat persoane, atestat marfa, atestat colete, iar acum urmeaza atestatul pentru cisterna. Deci cred ca sunt in masura sa vorbesc.La cate salii am dat, ti-am spus! E problema ta, eu nu am cumparat carti deloc.Eu tot ce am invatat, am invatat dupa scoalarutiera.ro, pentru sala, si pentru atestate, tot de la scoalarutiera.ro, sectiunea de atestate.

| LisaJulie a răspuns (pentru Liviu):

Nu știu cum ai luat tu, poate nu ti-au picat întrebările noi! Nu poți fără sa citești, eu una nu te cred, trebuie sa mai fi citit ceva

| Liviu a răspuns (pentru LisaJulie):

De ce te-as minti? Da-mi cont de Instagram si iti arat dovezi. Meh, daca tragi tare si faci chestionare multe, reusesti!

| LisaJulie a răspuns (pentru Liviu):

Eu am vorbit acum câteva zile cu un băiat care a dat sala și îți spun la modul cel mai serios ca s-au adăugat foarte multe întrebări noi

| Liviu a răspuns (pentru LisaJulie):

Cum zici tu, fiecare o tine pe a lui, era un video ce este drept, dar era special pentru republica moldova, care spunea ca se adauga 300 de intrebari noi, era strict pentru MD, nu pentru romania.Eu garantez oricui care invata de pe scoalarutiera.ro si face de 2-3 mediu de invatare si face chestionare, garantat ia sala, asta daca nu are probleme grave cu capu. Teoria ca teoria, practica ne omoara pe toti, de asta se baga oameni in sensu giratoriru o data cu tiru/autobuzul.Lista poate continua, bunicul are 82 de ani, fost sofer profesionist, actualmente pensionar de la 55 de ani, a facut scoala speciala pentru a se face sofer profesionist, pe vremea lui se invata decretul, cu bune cu rele, sa ne ferim de rele laughing

| Sekim a răspuns:

Exista un numar mare de intrebari care nu se regaseste in aceste teste online. Totusi, interfata de la proba teoretica de pe calculator este oarecum asemanatoare cu cea prezenta pe acel site oferit de tine. Cum am spus mai sus, exista multe intrebari pe care probabil nu le ai mai vazut, dar spre norocul tuturor, atata timp cat ai cunostinte de baza si putin creier, nu ar trebui sa iti faci griji. Daca ai invatat doar raspunsurile si nu esti capabil sa si intelegi ceea ce scrie acolo in adevaratul sens al cuvantului, atunci ar trebui sa iti faci griji. Spor.

| Torrpi a răspuns:

E total diferit. Tocmai ca sa nu se invete pe de rost. Legislatia trebuie cunoscuta. Altfel, examenul nu mai are sens.

| LisaJulie a răspuns (pentru Torrpi):

L-au schimbat ca să se toceasca pagini întregi ca la admitere la medicina! Și când ajung in trafic tot nu au habar