| Ionică a întrebat:

Care e mai bun constructor de motoare Otto si Diesel? Multumesc!

7 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Eu iti zic asa : Nemtii fac masini restul doar incearca sa faca masini.

| eugem35 a răspuns:

Pentru camioane man si sacnia, mercedesul, si tot ce este motor german scania si volvo sunt suedeze, si cum toate motoarel au acelasi principiu de functionare toate sunt bune ai vazut motor de mertan calat nu mai daca mergi fara ulei si isi dau seama cei de la sevice ca ai mers fara ulei, eu am incercat sa calez un motor de mercedes si nu am reusit i-am dat toate vitezele supra turate am mers sub turat urcam pantele in trepte mari nu am reusit si motoru avea 500000km, am mai lucrat pe un camion mercedes si avea doua milioane de km nu consuma ulei si nici motorina mergeam cu 100km pe ora nu simtea sunt tranice

Răspuns utilizator avertizat
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Dupa statistici BMW, insa nu pe toate motoarele, depinde de capacitatea cilindrica

| iulyan a răspuns:

Pai Otto ar fi mai bun BMW, Mercedes... Diesel BMW si Volkswagen... dieselurile sunt mai bun iar aceste doua marci produc cele mai bune motoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate " s-a mers ' pe aceste variante de motor si de peste 100 de ani nu s-a schimbat nimic.
Aceleasi motoare cu randament mic, poluare mare, zgomot mare, nefiabile... o porcarie.
Cel mai adevarat motor este motorul Stirling. Net superior celor doua. Pacat ca nu s-a hotarit careva sa monteze la auto.
Daca la motoarele pe benzina nu sint mari probleme, la diesel, da!
Cele mai bune sint facute de Peugeot...

| costyvas a răspuns:

Din pacate nu inteleg intrebarea: ca producatori moderni de motoare sau ca si o comparatie intre motoare. In fine, eu as raspunde asa: 1. Cel mai bun producator de motoare din lume: Mitsubishi! 2. cel mai bun motor: Diesel - e pe motorina (spre deosebire de benzina din care doar 25% inseamna energie motoare dupa combustie, la diesel, energia motoare dupa ardere atinge 45% - de aici si consumul mai mic la un motor Diesel). Mai ai nelamuriri?! happy