| Liviu321 a întrebat:

Cat m-ar costa actele (inscriere, asigurare, itp etc) pentru o masina de clasa mica, motor pana in 1.2 daca am 24 de ani, fara sa fi avut un incident?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e neinmatriculata in Romania, platesti undeva pana in 500 lei la RAR, pentru cartea de identitate si ITP.
Mai ai de platit RCA, care e ceva pe la 1000 +/- pe an, taxa de certificat (~40 lei), taxa numere (40 lei numerele + 40 lei daca vrei preferentiale), ~130 lei pe an rovigneta. Cam atat te costa inmatricularea, daca mai ai de tradus actele (daca e masina din strainatate), e ceva pana in 100 lei si aia, din cate stiu.
Anual, ai costul RCA-ului, costul ITP-ului la service-uri simple (~130 lei), impozitul ceva in jur de 50 de lei, si rovigneta.

| Liviu321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult de raspuns! In proportie de 90% va fi din tara masina. Numerele nu stiu sigur daca le voi schimba. RCA probabil ca o voi cauta pe cea mai ieftina, de regula o fac pe jumatate de an. Deci cam 500 lei. Rovigneta nu o sa imi fac pentru ca voi merge cu masina doar in Bucuresti, am alta masina pentru deplasari mai lungi dar chiar si asa imi voi lua pe o perioada scurta.
In concluzie, pe an, as plati 1000 lei RCA, ITP ul 150 lei, impozit sa zicem 100 lei. In total, in primul an pentru inscriere plus taxe obligatorii as plati in jur de 1500 lei? Daca era masina pe numele unei persoane trecute de 50 de ani cat ar fi scazut din cei 1500 lei?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Liviu321):

Eu am facut in octombrie ultima inmatriculare, 1.8 pe numele mamei:
-130 itp-ul (pentru ca expira in ianuarie, si se cere sa fie valabil minim 6 luni in momentul transcrierii)
-in jur de 300 lei RCA pe 6 luni (nu a mai avut masini pe numele ei, deci 0 bonus
-vreo 30 de lei actele de vanzare (contract V-C in multe exemplare si fisa de inmatriculare)
-40 numerele, ~40 taxa de certificat
-130 de lei rovigneta pe un an, desi era valabila si pe numerele vechi (recuperezi banii doar cu cerere la CNADNR, pierzi vremea pentru 10 lei).
Sper ca nu am omis nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

La RAR nu ai de mers, daca iei masina inmatriculata in tara.
Faci programare la inmatriculari imediat ce ai cumparat masina, si ai termen 90 de zile, in care poti sa circuli cu actele pe numele fostului proprietar.

| Liviu321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Super. Deci in mare nu ar fi foarte scump, doar asigurarea ar fi cea mai scumpa. Ma gandesc ca daca eu platesc in jur de 1000 lei pe an, o persoana peste 50 de ani ar plati in jur de 600. In rest, actele pentru inscriere nu ar fi foarte scumpe.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Liviu321):

Nu e scumpa inmatricularea, problema e ca pierzi mult timp: stai dupa fiscal de la fostul proprietar, stai la cozi la primaria ta, mergi sa faci RCA, in ziua depunerii actelor la inmatriculari, stai si acolo cateva ore, mie de exemplu mi-au luat numerele vechi (cluj), si mi-au zis sa vin dupa numerele noi dupa 3 zile, deci am ramas cu masina neinmatriculata, la ei in parcare... In ziua in care m-am dus, am mai stat 2 ore la coada. Cei care nu erau acolo la formarea cozii, probabil nu si-au ridicat numerele in ziua aia.

6 răspunsuri:
| IoanWild a răspuns:

Salut! Pana in 500 de euro maxim aproximativ cu tot cu deplasari. Pentru inscriere si asigurare te ajuta brokeri de acolo. Si cu itp este usor. Bafta!