| Gabriel_Dragut_1996 a întrebat:

Salut, ce date contine permisul de conducere, contine si CNP-ul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Anexei nr.1 la Ordinul MAI nr.157/2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"II. Conţinutul
  II.1. Permisul de conducere este confecţionat în sistem duplex (faţa I şi faţa II verso). Informaţiile înscrise pe feţele permisului trebuie să poată fi citite cu ochiul liber, iar pe faţa II (verso), în cazul rubricilor 9-12, sunt folosite caractere cu înălţimea de 5 puncte.
  II.2. Faţa I, prezentată în figura nr. 1, conţine următoarele:
  - denumirea documentului înscrisă cu majuscule - PERMIS DE CONDUCERE;
  - înscrisul "ROMÂNIA" şi indicativul statului în circulaţia internaţională, "RO", încadrat într-un dreptunghi albastru şi înconjurat de 12 steluţe galbene;
  - rubrici care cuprind următoarele date:
  1. numele;
  2. prenumele;
  3. data şi locul naşterii;
  4. a) data emiterii permisului de conducere;
  b) data expirării permisului de conducere;
  c) autoritatea emitentă;
  d) codul numeric personal;
  5. numărul permisului de conducere;
  6. fotografia titularului;
  7. semnătura titularului;
  9. categoria (categoriile) de vehicule pe care titularul are dreptul să le conducă;
  - cuvintele "Model al Uniunii Europene", precum şi denumirea "Permis de conducere" tradusă în toate limbile oficiale ale Uniunii Europene, care se înscriu cu litere roz, pe fundal.
  II.3. Faţa II (verso), prezentată în figura nr. 2, conţine următoarele:
  - un tabel cu rubricile 9-12, având următoarele semnificaţii:
  9. categoria (categoriile) de vehicule pe care titularul are dreptul să le conducă;
  10. data obţinerii fiecărei categorii: este data obţinerii categoriei prin examen. Această dată va fi retranscrisă pe noul permis la toate înlocuirile sau schimbările ulterioare ale acestuia. Fiecare câmp al datei este completat cu două cifre în următoarea ordine: ziua.luna.anul (ZZ. LL.AA);
  11. data expirării fiecărei categorii. Fiecare câmp al datei este completat cu două cifre în următoarea ordine: ziua.luna.anul (ZZ. LL.AA);
  12. informaţii suplimentare/restricţii, în formă codificată, în privinţa fiecărei categorii în cauză. În cazul în care un cod se aplică tuturor categoriilor pentru care a fost eliberat permisul, acesta se poate imprima la rubrica inscripţionată pe orizontală cu acelaşi număr (12) din subsolul tabelului, sub rubricile 9, 10 şi 11;
  - rubricile 13 şi 14 pentru înscrieri administrative, respectiv:
  13. spaţiu destinat înscrierii datelor necesare gestionării permisului;
  14. spaţiu alocat pentru înscrieri administrative sau legate de siguranţa rutieră;
  - denumirea explicativă a principalelor rubrici cuprinse pe faţa I şi faţa II a permisului;
  - codul de bare."

| Carter_Flore_1999 a răspuns:

Salut. Desigur ca, printre altele, contine si CNP-ul.