| AndreyS10 a întrebat:

ce inseamna sa fi sofer de tir pe comunitate? e vreo diferenta cu cel de cursa lunga? mersi

3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da iti trebuie un pic de engleza, alte patalamale, legislatie

| alex12hot a răspuns:

Da este o diferenta sofer de camion pe comunitate sta in camion de exemplu daca este din Romania sta in camion nu pleaca de acasa ci face belgia-Anglia, Anglia-franta sper ca ai inteles la ce m-am referit deci 3 luni sta in camion nu vine in tara in care locuieste

| Words_Empty_1977 a răspuns:

Diferenta dintre un sofer de comunitate si unul de pe tur retur consta in faptul ca faci curse intracomunitare timp de 1-2-3 luni dupa care ai liber 2-3-4 saptamani acasa.in timpul cat stai in camion mai ai weekendurile libere care pot fi de 24 ore 45 sau chiar mai mult.salariul pe comunitate este mult mai mare 1700-2200 cand pe tur retur ajungi la un max 1300 in cond normale
Tur retur de fapt este o mare capcana fiind tot plecat deoarece te primde pauza prin tara si tot nu vezi casa decat cateba zile pe luna.si bineinteles sofatul prin Romania ca re e o aventura.