| kimura23 a întrebat:

Salut, ce masina pana in 1000 euro imi puteti recomanda? Precizez ca sunt student si o sa fac pe saptamana cam 220 de km, nu sunt pretentios, doar vreau o masina cat de cat fiabila si sa ma duca din punctul x in punctul y si un consum decent daca se poate.

12 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer eu as mai strange ceva bani pentru un logan intretinut bine sau un golf 4 1. 6MPI (nu motorul 1. 4MPI la VW). Daca e musai sub 1000 euro cred ca cel mai ok e Opel Corsa 1. 2MPI.

| 4ndr33y a răspuns:

Nu te supara dar ai cam putini bani pentru ceva dotat + puternic + economic + stare buna. Tu poti sa iti alegi fie un Logan pe benzina sau un Opel Astra 2002-2004, dar iti recomand mai mult loganul cu motor de 1.4, Opelurile mananca ulei si au multe alte probleme in schimb Loganurile au probleme la tabla.
Acum cat de bun logan gasesti e in functie de noroc.

| kimura23 explică (pentru 4ndr33y):

Multumesc, dupa cum am spus nu sunt pretentios nu vreau ceva puternic sunt constient de cele spuse de tine laughing, sincer ma gandeam la un diesel ceva dar nu stiu acum daca s.ar merita, am un benzinar golf 4 si consuma cam mult de asta ma gandesc la un diesel iar golful trebuie sa ramana la tata, sunt banii stransi de mine. de aici si banii asa putini happy

| 4ndr33y a răspuns (pentru kimura23):

Pai la valoarea aia cam greu sa gasesti diesel bun, vezi ca dieselul e foarte scump la reparat, de ex o turbina in functie de masina e intre 600 si 1000 lei second hand, un injector e 200 lei, un EGR e 600 lei nou ca SH e riscant.

| kimura23 explică (pentru 4ndr33y):

Update happy am mai facut rost de 1000 euro acum am 2000 ma gandesc ca pot gasi ceva bun acum

| 4ndr33y a răspuns (pentru kimura23):

Nu zic sa iti cumperi asta, multi zic ca sunt proaste, acum e relativ. Eu am Ford Focus 2, am dat pe el acum 2 ani, 106 milioane, intre timp s-au mai ieftinit, am motor de 1.6 TDCI Euro4 care consuma 4.5 - 5 extraurban si nu am avut nici-o problema pana acum, am facut 22.000 km. Sunt si alte marci in zona asta, iti recomand sa te informezi bine de tot de motoarele pe care le au si problemele care apar si sa inspectezi bine masina si inca un sfat, nu te duce singur, ia pe cineva care are cat de cat idee despre masini.

| kimura23 explică (pentru 4ndr33y):

Am vazut si eu niste ford focusuri 1.6 tdci si am inteles ca nici in oras nu consuma asa mult, dar am vazut si niste golf 4 1.9 tdi ajm 116 cp laughing acum nu stiu. in acesti 2000 euro trebuie sa o si inmatriculez laughing si cred ca un golf 4 ar fi cel mai decent

| 4ndr33y a răspuns (pentru kimura23):

Ai luat?

| kimura23 explică (pentru 4ndr33y):

Pana la urma, am luat un golf 4 1.9 ajm, vasuzem si un ford mondeo 2006 2.0 tdci dar avea un injector semiblocat si am zis ca nu avea rost. macar golful e mai ok nu are rugina motorul e ok, cred ca am facut o alegere buna happy

| 4ndr33y a răspuns (pentru kimura23):

Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente! Ce simptom avea mondeo cu injectorul blocat? Cum se manifesta?

| kimura23 explică (pentru 4ndr33y):

Multumesc happy pai nu tragea chiar asa ok. pornea cam greut si se auzea cam ciudatel sincer motorul si m.am dus 2 zile la rand sa il verific si i.am spus propietarului sa nu il porneasca deloc el zicea da da ok si cand ajungeam era deja apa la 90 de grade laughing si am zis ca sigur are ceva probelme mai grave.

| 4ndr33y a răspuns (pentru kimura23):

Da, e clar...