| eustacke a întrebat:

Ce parere aveti despre Mustang EcoBust 2.3?
Care ar fi cheltuielile pentru o asemenea masina si motor? ( asigurare, impozit, etc )
Ma intereseaza orice detaliu. Sa zicem ca am cumparat-o, ce cheltuieli am pe an?

Răspuns Câştigător
| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Salut! in cazul in care ajungi sa detii o astfel de masina taxele pentru Romania nu vor fi atat de mari, deoarece noile Mustanguri vin cu motoare relativ mici, 2300cmc, dar o putere destul de mare pentru capacitatea acestui motor, 317hp. Desigur, motorul este ajutat de turbina pentru a ajunge la acea putere, iar odata cu turbina pot aparea unele probleme.
Daca ai cumpara-o noua, din reprezentanta, ai beneficia de garantie pentru un anumit numar de km dar si de faptul ca este practic noua, fara ca masina sa fie condusa de catre alt proprietar. Pe de alta parte, daca o cumperi SH trebuie sa fii atent la nr de km pe care il are Mustangul ecoboost, acesta fiind factorl determinant atunci cand cumperi o masina SH.
Intretinerea, pentru Romania, sau alte tari europene, cred ca este foarte scumpa. Orientativ, o bara fata pentru acest model, fara manopera, costa 1900 lei. Destul de scump, nu? Totusi, daca iti permiti sa cumperi o astfel de masina nu te mai ingrijoreaza pretul intretinerii si al taxelor. Daca ai doar bani s-o cmperi, si nu s-o si intretii, faci o mare greseala.
Asigurarea depinde in functie de varsta ta, dar te asigur ca nu va fi mica deloc, impozitul este undeva la 900 lei pe an. Eu zic ca, anual, cheltuielile vor sta intre 2500-4000 lei. Asta excluzand benzina, tinand cont ca noul mustang are un consum oficial de 9l/100 in afara si 14l/100 in oras. In mod "neoficial" consumul depinde de cat de grea ai talpa si la o masina ca asta nu ai cum sa n-o ai. Te poti astepta la cheltuieli anuale de 3000 lei sau chiar si 5-6000. Piesele sunt rare si cine le are cere si un pret pe masura.
Sper ca te am lamurit cat de cat.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

2.3 e un motor relativ decent in taxe, nimic special