| ___iAho a întrebat:

Salut. Ce parere aveti despre Skoda Octavia 2 Facelift? Mie imi plac mult masinile frantuzesti, in special Renault, dar Octavia parca e mai bine "inchegata" decat Megane/Laguna 3. Singurul lucru care nu imi prea place e ca Octavia pare cam in spate cu interiorul, mai ales fata de Laguna 3 care are un interior placut ochiului. La confort nu stiu care e diferenta intre cele doua. Pretul e cam acelasi, voi care ziceti ca e mai buna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,merge 1.5 pe Laguna, nu stiu de unde stii ca merge greoi ca nu e asa mare diferenta fata de Megane la greutate. Poti sa-ti iei linistit Laguna pentru inceput ca iti faci treaba cu ea.Cred ca la mecanica Laguna 3 si Megane 3 sunt cam aceeasi treaba deci nu-ti face griji de probleme, atata tot ca Laguna, cum ai zis si tu, are interiorul mai elegant.
Atata timp cat ai grija de ea si ii faci schimburile in timp te tine masina ani buni la costuri reduse!

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Caroseria e bine construita, stai bine in ea si se conduce ok. Dar calitatea tablei e naspa, sau cel putin la varianta dinaintea facelift-ului.
Aripile fata sunt lipite de caroserie cu un mastic puternic, intr-o zona inaccesibila. O solutie cel putin cretina, pe care nu am mai intalnit-o la alte masini.
Suspensia spate este multilink, o raritate pe Octavia.
Ca motorizare, recomand 2.0 TDI euro 5, par niste motoare decente.
Si unele TSI-uri sunt ok, desi taberele sunt impartite.

Cat despre "inchegare", nu prea cred. Nici o masina non-premium de la VAG nu este mai mult decat mediocra. Am condus multe Passaturi b6, tehnic peste Octavia 2, si nu se ridica la nivelul Opelui Vectra pe care il detin.
Opel fiind mai putin inchegat decat un Renault de la Megane in sus. Skoda nu are cum sa fie mai ok, e doar o mediocritate nemteasca, anosta. Nu se poate compara cu ceva frantuzesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te pe Renault daca vrei fiabilitate maxima, Laguna 3 are spatele urat de aia recomand Megane, cat despre Skoda nu pot sa zic ca e urat facelift-ul dar tot nu se compara cu Renault-ul.Despre confort ce sa zic, nu prea poti sa ai nu stiu ce asteptari, dar merg ambele brand-uri.Mergi neaparat pe motorul de 1.5 diesel, e foarte bun.

| ___iAho explică (pentru anonim_4396):

Mie imi place spatele la Laguna 3, ala hatchback (care e un fel de sedan, nu stiu exact ce e dar se deschide portbagajul cu tot cu luneta) dar am auzit ca se misca greu rau 1.5 pe Laguna

| anonim_4396 a răspuns (pentru ___iAho):

Nu stiu exact, eu am un Megane 2 1.5 diesel si trage bine, de ani buni lucru cu el si abuzez de masina si nu prea am avut probleme cu ea.Megane-ul e masina perfecta pentru incepatori, plus are si un consum redus de 5%.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ___iAho):

Poate stii si gt-ul de la Laguna care are spate de Mercedes, modelele alea is faine.

| ___iAho explică (pentru anonim_4396):

Chiar, pacat ca sunt in doua usi. By the way, cum crezi ca s-ar misca motorul ala pe o Laguna 3?

| ___iAho explică (pentru anonim_4396):

Si ar merge si Laguna pentru inceput? Hatchback-ul nu cred ca e totusi atat de mare, cred ca e cam la fel cu Megane-ul, doar ca e mai greu.

| ___iAho explică (pentru anonim_4396):

Imi place si Megane 3, dar parca Laguna pare mai "premium" in special la interior. Pare mult mai spatioasa, mai confortabila, bordul e desenat mult mai frumos. Dar stiu si ca Laguna vine cu ceva dezavantaje fata de Megane, mai ales ca incepator. Mereu am fost indecis intre astea doua

| anonim_4396 a răspuns (pentru ___iAho):

Da,merge 1.5 pe Laguna, nu stiu de unde stii ca merge greoi ca nu e asa mare diferenta fata de Megane la greutate. Poti sa-ti iei linistit Laguna pentru inceput ca iti faci treaba cu ea.Cred ca la mecanica Laguna 3 si Megane 3 sunt cam aceeasi treaba deci nu-ti face griji de probleme, atata tot ca Laguna, cum ai zis si tu, are interiorul mai elegant.
Atata timp cat ai grija de ea si ii faci schimburile in timp te tine masina ani buni la costuri reduse!