| AnonimPeViata a întrebat:

Salut, ce putere trebuie sa am la becurile de pe faza scurta și lunga la H7, H4, la w ma refer pentru ca sa nu fiu amendat când ma oprește poliția? Dar lumenii ce sunt și câți trebuie da fie sa nu depășesc? Scuzați de întrebare dacă va pare ambigua, nu ma pricep așa bine, mașina e Audi a3 8L 2001 dacă are vreo importantă.

3 răspunsuri:
| Fl4sh3rON a răspuns:

Lumenii sunt unitatea de masura a fluxului luminos, cu cati sunt mai multi, cu atat lumina este mai rece. De exemplu la 7000k lumeni, lumina deja are o tenta albastra.
De obicei becurile H4 si H7 au 60/55W.

| Panamax a răspuns:

Ma indoiesc ca vreun militian care te opreste stie ce este ala lumen.
Nici cel care ti-a raspuns inaintea mea nu are habar.
Tu sa ai grija sa nu umbli cu becuri arse sau lumini reglate prost.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Pai daca au 55 W faci transformarea in lumeni daca vrei si ai raspunsul exact.
1 W haloge = 20 lumeni

https://www.qtransform.com/......lumeni.php