| Alfredo5632 a întrebat:

Salut! Ce set sa pun pe scuter 80cc răcire pe apa sau pe aer? Eu am avut și vreau sa pun pe apa, dar prietenii mi-au spus ca vara pe căldură cel pe apa se încălzește foarte repede și trebuie schimbați segmenți și garniturile destul de des și sa îl fac pe aer. Eu stiu ca e mai nașpa pe aer, ai dezavantaj pe frig. Ce părere aveți? Eu folosesc scuterul pe drum și ocazional pe camp pe niște dealuri nu foarte abrupte. Ce set sa pun cu răcire pe apa sau aer? Și de ce?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea să fie mai fiabil pe aer. Motoarele în 2 timpi sunt gândite pentru temperatura mare de funcționare, iar răcirea pe apă scade mult temperatura. Ar putea interveni un consum ridicat.
Teoretic, avantajul răcirii pe apă este pe dealuri, când ai viteză mică, dar motorul muncește.
Eu am folosit pe dealuri o Mobra 50S cu turbină de răcire, și niciodată nu mi s-a părut că se încinge prea tare.