| Hazz9 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu o sugestie? Vreau sa cumpar cauciucuri all-season si m-am orientat spre 2 modelebig grinebica Navigator 2 si Matador Adhessa. Cine stie care sunt mai bune ca si rezistenta, aderentasi comportament vara/iarna?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Cauciucuri all-season nu recomand. Doar niste resapate 'carnoase', daca vorbim de o Dacie 1310, sau o autoutilitara ceva, care nu circula cu viteza, si nu se 'da' agresiv in curbe.
2. Recomand Debica Frigo, pentru iarna. Am un set de cativa ani, se urca pe pereti. Atat timp cat nu ramane masina suspendata in zapada (am patit-o de nenumarate ori), nu patineaza. Conduc iarna, aproape la fel ca vara, cu ele. Si nu glumesc, chiar sunt mortale. Abia cauciucurile cu crampoane sunt mai aderente decat Debica Frigo, din ce am condus eu.
Am avut un set all-season pe o Octavia, le-am pus dupa ce am cumparat masina, nu excelau nici iarna, iar pe asfalt curat mergeau rau, + ca faceau galagie ca naiba. Am prins dupa aia o 'combinatie' buna, am luat niste jante de aliaj cu tot cu gume Michelin... Crede-ma, am crezut ca am schimbat masina. Abia atunci mi-am dat seama ca asfaltul din zona mea e foarte fin, n-are nici un damb. M-a prins si o bucatica de iarna cu ele, am trecut pasul Tihuta la prima ninsoare, tirurile deja ramaneau blocate, dar m-am descurcat cred ca la fel de bine cu Michelin de vara, cum mergeau no-name-urile all-season. Deci, daca ai masina 'de asfalt', nu te prosti cu cauciucuri all-season.

| AliGab a răspuns:

Am vrut si eu sa cumpar cauciucuri all-season odata, numai ca am cautat pareri pe diferite forumuri si am ajuns la concluzia ca nu sunt recomandate acest gen de cauciucuri la noi in Ro, datorita climei, Era ceva legat de proprietatile cauciucurilor. Cauta si tu si sigur ai sa te lamuresti

| Chriss95 a răspuns:

Salut! nu iti recomand cauciucuri all season, te ia politia imediat. Ca tot vine sezonul poti lua de iarna Matador sunt mai bune. Debica sunt praf te duci taras cu ele, de navigator nu stiu ce sa zic... dar matador are tata pe logan si sunt bune si la franare si aderenta, tu decizi ce cumperi. Sa ai o zi buna!