| teknoob a întrebat:

Salut, cu ajutorul unui avocat pot scapa de taxa auto la orice masina, chiar si oldtimer, inainte sa platesc taxa(nu recuperarea ei)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti scapa de taxa auto, fara aceasta nu iti inmatriculeaza masina, poti doar s-o recuperezi pe cea platita. Numai bine!

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Poti recupera taxa auto la orice masina imatriculata in 2010, dar depinde si de masina sa nu dai mai mult la avocat decat scoti pe taxa. Uite aici http://www.brasovultau.ro/Recuperarea-taxei-auto-In-10-pasi-42702.html ceva detalii, le citesti cu atentie si vezi ca poate te descurci singur sau cu un avocat mai ieftin.

P.S.
Exista si firme specializate cu avocatii lor, cauta u Google si vei gasi!

| vlad_4846 a răspuns:

Doar daca o plateste avocatul in locul tau!

unde naiba ai auzit asta?

| andreea_7473 a răspuns:

Da, poti deschide un proces si sa circuli cu masina fara sa fie inmatriculata, dar doar pana iti expira numerele rosii. Daca procesul nu se termina pana atunci, nu vei putea circula cu masina pana nu ai sentinta finala. Din pacate, termenele la tribunal se stabilesc foarte tarziu, dar e o chestiune care nu tine de tine sau de avocat.

Cea mai inteleapta miscare ar fi sa platesti taxa auto dar sa incepi imediat procesul pentru recuperarea ei. Sansele sa castigi procesul sunt de aproape 100%. Iti recomand sa iei legatura cu cei de la Asociatia Soferilor si a Drepturilor acestora din Romania. Ei se pot ocupa de dosarul tau si vei avea si un avocat care te va reprezenta in instanta. www.asdr-romania.ro

bafta!