| bogz a întrebat:

Cu noile reglemtari de la 16 ani daca imi iau atestatul sau ce trebuie, am voie sa conduc un scuter cu motor de 49cc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt reglementari noi, sunt cele prevazute in OUG 195/2002 (Codul rutier) si Regulamentul de aplicare aprobat prin HG 1391/2006. Daca obtii certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera poti conduce un scuter care se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW). Numai bine!

1 răspuns:
| Dash a răspuns:

Da