| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum fac sa nu mai fiu impulsiv la volan? N-am permis de mult timp, maxim 3 luni si cand conduc cu masina de la munca si mai am si colegi in ea si ma enerveaza cineva simt ca îmi bubuie capul de nervi si incep sa fac greseli in trafic, pana acum n-am avut greseli, de ex am acționat impulsiv azi, m-am bagat prea repede pe drumul prioritar in timp ce venea o masina si nu mai vreau sa fac greseli d-astea, incerc sa fiu calm, am nevoie de ajutor.

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate ai tensiune/oboseala, dormi prea putin, bei prea multa cafea...
Astea te transforma intr-un om irascibil, ceea ce se poate reflecta si in stilul de condus.

| Robert671 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Este adevărat ce imi spui, dar eu sunt anxios si ma macina orice, incerc sa fiu cat mai perfect si imi pare rau cand greșesc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Robert671):

E destul de greu sa ai masina plina, cand esti incepator. Cel mai bine inveti singur, in largul tau. Poate ar trebui sa te mai plimbi singur, sa mai prinzi ceva experienta.

| gabicoo a răspuns:

Exerciții de respirație și calmare.

| Liviu a răspuns:

Cand afli raspunsu asta, cauta-ma si da-mi si mie de stirie.Am 6 ani aproape de cand conduc, am toate gradele, mai putin motocicleta.Cand mai mai sa ma sui pe cate un bizon care crede ca opresti 40 t, cum opresti 1-2 tone, ce-i la gura mea, nu ii spala 7 ape.E o vorba din batrani. Tine-o minte!
"Daca nu injuri cand conduci, inseamna ca nu esti atent la trafic " restul e can can, da-le carne, dar nu cumva sa sicanezi in trafic!

| Robert671 a răspuns (pentru Liviu):

Eu inteleg ce spune ti, cand mă enervează cineva devin impulsiv si ma bag prea repede sau ceva de genu si deranjez trafficu

| Liviu a răspuns (pentru Robert671):

Asta nu e bine, toti avem nervi, toti avem zile bune, mai putin bune si asa mai departe.Esti raspunzator de oameni din masina ta,si de oameni de pe strada,trotuar,etc. E normal sa avem propriile frustrari,neajunsuri,zile rele,suntem oameni,avem nevoie de iubire,vorbe calde,etc,o dam in lacrimiogene acu(adica eu o dau) pe scurt,incearca sa intelegi ca te asteapta cineva drag acasa,fie ca e mama,tata,copilu, catelu, pisica, vecini, ori chiar si catelu de la tomberon care ii arunci o bucatica de paine. Gandeste-te la faptul ca fieru se face, daca se loveste, dar oameni? e dureros!

| Cipi1212 a răspuns:

E bine să fii calm la volan.

| IXIAlinIXI a răspuns:

E simplu, incepe sa conduci noaptea cu 50-60/h cu muzica preferata, eventual ia si un tovaras cu tine si mergi asa cateva ore fara viteza. Si vei invata sa conduci relaxat si cu cap, vei vedea ce fain e sa simti condusul ca o relaxare.