| anonimbuc21 a întrebat:

Salut.
Cum pot afla care flanșa de la amortizor e uzată?
Una din ele scârțâie si e recomandat sa se schimbe pereche?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă sunt pereche, așa ar fi de dorit să faci

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se schimbă doar în pereche, sunt piese ce pot afecta geometria/dinamica mașinii.

| relian a răspuns:

Flansa de la amortizor cei aia? Amortizor cei ala? Poate tu vorbesti de suspensie de telesocp, acolo da, tareb schimbate ambele, ideal ar fi toate 4 si pe fata si pe spate, daca nu ai bani, schimba doara undei problema dar ambele.

Ori poate te referi la acele tampoane de la motor si transmisie, daca is duse, ar cam trebui schimbate toate, atit la motor cit si la transmisie.

Daca schimbi doara una, no sa treaca mult si te vei trezi cu cealalta ca ai problkeme, deci alta munca, alti bani.De aia este bine sa se schimbe ambele.

Daca este vorba de telesop, atunci trebuie schimbate mai multe, schimbi si acel masnon de cauciuc care se afla in jurul axului, schimbi si rulmentu de sus, schimbi si bratu, sau nu stiu cum ii spune in romana, este o tija care se prinde de telescop si de butucul rotii, ceva genul asta.
Arcurile le lasi tot pe alea vechi, alea se schimba numa daca is rupte, indoite, altfel nu is problema la ele.

Deci daca e vorba de telescop, ala se schimba cu totu, nu schimbi tu flanse ca nu ai ce, ala vine o singura piesa. Dupa schimbare trebuie sa faci geomentria, altfel o sa te trezesti cu cauciucurile ca la masinile de formula 1 laughing