| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare situatia urmatoare? M-am dus la mecanic sa imi schimbe broasca de la usa pentru ca s-a stricat, usa mea la ansamblul interior este prins in nituri si a folosit o dalta si un ciocan ca sa le rupa asta afectand macaraua de deschidere a geamului. Dupa ce a pus noua broasca si a legat el ceva la macara ca sa tina cat de cat, in momentul in care s-a jucat la geam si a tras de el in toate directiile ca sa aseze nu stiu ce, a rupt de tot macaraua.Mecanicului nu i s-a parut normal sa plateasca el reparatia si nici sa cumpar eu alta macara dar sa nu platesc mana de lucru in schimb ca a rupt-o el.Precizez ca la geam nu aveam nici un fel de problema cand m-am dus, pentru ca eu venisem pentru cu totul alta problema.Vi se pare ok asa ceva? Toti mecanicii procedeaza la fel?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ăla nu era mecanic de nici o culoare. El ar trebui sa plateasca ce a stricat.

| OldSoul a răspuns:

Pai... ala-i mecanic de motoare ca sa zic asa laughing
Iti schimba piesa, dar mai strica 2-3 pe langa cand il pui sa faci ceva ce nu stie.
Recomandarea mea ar fi ca data urmatoare sa cauti pe cineva care schimba doar piese de genul, care are rabdare si stie ce face.
Sau vorba aia, macar rabdare sa aiba laughing
Mecanicii astia de motoare de care ziceam eu, de fel nu prea au rabdare, nu prea stau ei o ora, doua, sa se chinuie sa-ti schimbe tie o yala la o portiera, ca in timpul ala poate face un schimb de ulei si filtre sau chiar doua si ia tot banii aia, sau chiar mai mult.
Iar daca nici nu se pricep, nu se descurca, isi baga picioarele si ar face orice sa scape mai repede, chit ca din cauza lor o sa mai trebuiasca sa mai schimbi si alte piese.

E vorba despre masina la care faceai referire in alta intrebare? Aceea Skoda?
Ca din ce stiu eu, acele nituri nici macar nu trebuiau taiate, trebuia scos acel panou metalic cu tot cu macara si yala la un loc.

| siriusblack98 a răspuns (pentru OldSoul):

Da,dar panoul acela metalic din ce am vazut este prins in nituri de niste margini ale usii in sine, adica asa a venit din fabrica la modelul asta de il am eu ca cica a avut una si el si era la fel (mecanicul).El in sine panoul mai are alte nituri mai mici ca dimensiune care prind macaraua in 4 puncte.In fine, in sfarsit s-a rezolvat problema, merge si broasca si geamul este totul ok acum.E greu in schimb sa mai gasesti un mecanic bun in ziua de azi, si mai ales de incredere cand ii lasi masina si nu stai langa el.

| OldSoul a răspuns (pentru siriusblack98):

Si in nituri sa fie prins, sa fie mecanic si sa nu stie de bormasina si burghiu, tot penibil mi se pare.
Eh, bine ca s-a rezolvat in cele din urma.

| johnnny123 a răspuns:

Binențeles că nu este normal să se întâmple asta. Un service serios ar face reparația pe cheltuiala lor, din moment ce vina le aparține. Dar dacă ai fost la un gigel care face "reparații" cu dalta și ciocanul în curtea casei, îți asumi acest risc.

| SoulReaver a răspuns:

E service sau e un mecanic care lucra la negru? Daca service fa o plangere mai sus, daca e varianta a 2-a cam nasol. Nu stiu ce ai putea sa faci.

| siriusblack98 a răspuns (pentru SoulReaver):

Este un mecanic ce detine un atelier in propria curte, cu rampa cu tot ce trebuie.Este prea cunoscut ca sa nu aiba acte de vreme ce se plange mereu de controale si din astea.

| Alexandru235 a răspuns:

Bagai sarma in nas