| Andrei_Robert_1995 a întrebat:

Salut, daca am Atestatul pentru scuter, de 16 ani, se poate da direct de cat A, si nu mai trebuie sa dau de A2.Am inteles ceva de genu, ca si asta cu atestatul ar fi o solutie...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit.
Pentru categoria A trebuie sa ai 20 de ani împliniţi si experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi.
Se vorbeste ca certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera o sa conteze ca examen teoretic pentru categoria AM, urmand sa se dea numai examenul practic in poligon.

| AgathaRo a răspuns:

Atestatul este vababil. Daca ai experienta in Subcategoria A, poti anexa o lasa o copie dupa atestat iar dupa absolvirea examenelor se adauga si AM pe permisul de conducere.

| Sk1j4 a răspuns:

Pai 1.Atestatul de scuter nu mai conteaza.Deci il poti arunca, nu mai e valabil din ianuarie.
2.Nu poti da de nimic doar dupa ce ai facut 18 ani.Inainte de 18 ani nu poti lua nici un fel de permis.
Cu atestatul nu mai poti conduce nimic. Oricum era o vrajeala atestatul.