| Ursulake a întrebat:

Daca faci accidentul, doar daune materiale si e vina ta, o recunoști. Păgubitul poate sa refuze amiabila? Mă gândesc că poate dar asta ar însemna să nu îi repari tu mașina și doar sa îți iei amenda. Dar dacă îți cere bani ca sa nu facă plângerea? Ce are poliția de zis despre asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Poate să refuze și mergi cu el la Poliție. Fac ei actele în cazul ăsta, și îi dai oricum RCA-ul tău. Evident, iei și amendă și puncte.
Dacă îți cere bani, e cam caz penal. Oricum tu trebuie să declari accidentul, chiar dacă el nu vrea. Că te trezești că vrea peste două zile și merge singur la Poliție, și ăia te iau că nu ai declarat și e nașpa.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu vrea amiabila se merge la politie și păgubitul oricum primește RCA. Dacă cere bani ii zici la revedere și mergi la politie și declari accidentul

| OldSoul a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin amiabila.
Daca prin amiabila vrei sa spui ca ii oferi tu o suma de bani, sau ii repari tu masina, astfel incat sa nu mai ii dai asigurarea, da, e dreptul lui sa o refuze.
Daca-ti cere bani, ei bine, depinde, sub ce pretext o cere, daca-i cere pentru reparatii, si e o suma ok, da, ai putea spune ca e un fel de amiabila, dar daca-ti cere o suma exorbitanta, aia e, mergeti la politie, ii dai asigurare, si noroc bun.