| SamsungElectronics a întrebat:

Salut.

Dacă faci doar chestionare multe și nu citești legislația, oare poți să iei sala?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa sa o iei, fara legislatia invatata!
Fiindca legislatia iti spune ce trebuie sa faci corect, cand esti in trafic, si-ti explica totul.

| mihai69 a răspuns:

Și presupunând că o iei, ce te faci în trafic dacă nu cunoști legile și regulile de circulație?

| Catrice a răspuns:

Mhm și după venim pe TPU și întrebam de ce ne-o luat nenea polițistu' carnetu ca doar n-am făcut nimichee hee

| J0B0MAT a răspuns:

Da, majoritatea cam fac asta. Dar e bine să și citești legislația pentru a înțelege totul bine. Important e să ajungi un șofer bun care știe ce face, nu doar să iei sala.

| Brizbriz a răspuns:

Sanse da, recomandat... NU
faptul ca faci 999999 de teste si iti intra in reflex raspunsul corect, nu inseamna ca si intelegi
in plus iti e mult mai usor sa faci chestionarele daca stii despre ce e vorba

| haileewatson a răspuns:

Da, eu am invatat legislatia doar din chestionare si am luat sala din prima. Dar am facut sute de chestionare.

| Aditu94 a răspuns:

Salut, din experienta mea pot sa spun ca nu e de ajuns sa citesti o carte cap coada o data s-au de doua ori si sa te prezinti la examen, ori sa faci doar chestionare. Sfatul meu este urmatorul : cumpara o carte cu legislatia in vigoare pentru scoala de soferi pentru categoria alea,apoi citeste de cateva ori cartea aceea, din scoate in scoarte, apoi dupa ce ai citi si ai invatat ceva din ea, pasul urmator, anume chestionare auto de pe DRPCIV.RO.
Dupa ce te-ai pregatit indeajuns de bine, vei putea sa sustii examenul cu brio. P.S.: nu te grabii, fi atent la intrebari, unele seamana intre ele si te pot duce in eroare. Succes

| 6Anonim9 a răspuns:

Daca esti baiat inteligent da, asa e cel mai rapid si cel mai eficient, dar sper ca ai de gand sa intelegi logica raspunsurilor, astfel incat sa verifici de ce e alt raspuns corect in locul celui ales (in cazul in care gresesti), nu sa inveti pe de rost intrebarile fara sa intelegi nimic din logica rutiera.
Mult succes!

| Anonim53220 a răspuns:

Eu am luat sala din prima cu 24-25 pct si am citit legislatia in 2 zile, nu e foarte lunga pentru ca are multe poze si am facut undeva la 100 de chestionare, poate si mai putin. Conteaza cate stii tu in momentul de fata, pana sa te apuci sa inveti si cat de mult de duce capul, asta e adevarul. Citeste legislatia si dupa fa chestionare pana nu mai poti laughing Cand mananci, astepti autobuzul sau pe cineva, cand te plictisesti, cand te trezesti sau inainte sa te pui sa dormi, etc. Incearca sa integrezi invatatul prin chestionare in micile pauze zilnice, dar e necesar sa iti iei si timp doar pentru asta...macar 1h pe zi

| Anamaria9916 a răspuns:

Da, normal se poate, dar nu recomand. Există o aplicație "Școala rutieră" (așa țin minte că se numea) acolo ai chestionare, dar ai și întrebarile pe capitole. De exemplu poți face doar pentru semne. E mai bine zic eu deoarece jos, după ce raspunzi ai și explicația. Dacă tot vrei să faci numai chestionare așa măcar te alegi cu ceva.
Pe lângă chestionare mai sunt și video-uri explicative, sunt foarte bine realizate, le poți viziona oricând și oriunde + dacă nu înțelegi ceva poți pune întrebări. Eu sincer am văzut și citi tot din aplicație, o singură dată și apoi am făcut chestionarele pe capitole. Apoi chestionare așa cum se dau la examen. Am luat 26/26 anul trecut. Nu e o soluție să faci doar chestionarele, important e și să înțelegi.

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Mai bine invata legislatia, te va ajuta mult mai mult decat sa retii niste intrebari fara sa pricepi de ce fiecare e asa