| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. Daca masina mea personala nu e pe verde si e pe rosu avand inmatricularea suspendata ce se intampla? Am achizitionat o saptamana trecut, am bagat fiscalul la primarie, are itp valabil, rca valabil. Pe talon nu e propietar baiatu de la care am cumparat o, ci alta persoana si nu a inmatriculat o la timp. Am vorbit cu cateva politisti si mi-a zis si politistul de la ghiseu ca e ok sa circul cu ea. Aveti idee daca mi ar lua talon ce as putea face? Am inteles ca trebuie sa caut propietarul. Dau funda va rog

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti circula legal o perioada de maximum 90 de zile de la data cumpararii si pana la sfarsitul acestei perioade trebuie sa o inmatriculezi pe tine.

| Beyourself1245 explică (pentru Ioandelasal):

E de anul trecut pe rosu. Omu’ care i-a dat fiscalul baiatului de la care am cumparat masina nu a inmatriculat o la timp. Ma gandesc ca e ok. Adica am fiscal tot la ea. In caz dar e imposibil sa mi ia talonul cica pot sa i fac rar ul din nou. Ai idee daca e ok? Ca daca mi retine talonul n am cum sa l mai scot ca e pe numele ultimului propietar de pe talon. Dar mi-au zis cativa prieteni ca e in regula

| Ioandelasal a răspuns (pentru Beyourself1245):

N-are importanta ca vanzatorul nu a inmatriculat-o pe el ci a vandut-o fara a o inmatricula, o poti inmatricula fara probleme.

| Beyourself1245 explică (pentru Ioandelasal):

Bun. Dar masina nu e pe verde e pe rosu momentan. Poate sa mi faca ceva politia in acest caz? Ii zic domne n am stiut de abia am luat o. E pe IF si eu s pe Giurgiu. Adica sa nu mi ia naiba talonul si sa ma pricopsesc si cu o amenda. Ca in acest caz trebuie sa i fac din nou RAR ul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Beyourself1245):

Ce tot insisti cu "rosu"? Ce intelegi prin asta?

| Beyourself1245 explică (pentru Ioandelasal):

Am bagat o pe Drpciv. Nu apare pe verde ca nu e pe numele meu si are pe seria de sasiu inmatricularea sau inregistrarea suspendata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Beyourself1245):

Ca sa fie pe numele tau trebuie s-o inmatriculezi pe tine, n-are cum sa fie pana n-o inmatriculezi.

| Beyourself1245 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt constient de asta. Dar e de anul trecut asa. Practic au bagat decat fiscalele si n au mai inmatriculat o. Dar eu la politist pot face dovada cu programarea la drpciv.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Beyourself1245):

N-are importanta de cand nu a fost inmatriculata de proprietarii anteriori. Du-te si inmatriculeaza masina pe tine si vei putea circula legal pe drumurile publice.