| Hdhdj a întrebat:

Dacă sunt născut în martie cand ar fi cel mai bine sa incep scoala de soferi? Din decembrie sau ianuarie sau februarie? Adică cat tine ea daca vreau permis de categoria B? Merita sa incep din ianuarie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere se poate incepe cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei prevazute pentru categoria pe care o vrei, pentru B de la 17 ani si 9 luni.
Te interesezi la scoala de conducere si vezi in cat timp o termini si o incepi in asa fel ca sa o termini cat mai aproape de implinirea varstei necesare pentru a putea sustine examinarea.

| goguPatent a răspuns:

Cel mai bine ar fi in martie. Ar fi aiurea sa faci cursurile cu 3 luni inainte sa poti da examenul si pe urma sa mai astepti inca vreo 2 luni pana la cel practic...

| TheWznd a răspuns:

Depinde de politica școlii. Sunt unele școli la care trebuie să participi la cursuri teoretice înainte (legislație, mecanică și ce se mai dă la examenul teoretic). Depinde cât durează astea, și cât de des le ține inspectorul. Sunt unele care nu te lasă să începi orele de condus până nu dai o "simulare" a examenului teoretic la ei la școală (deci depinde cât de repede ești dispus să faci chestionare).
Trebuie să faci 30 de ore de condus. Depinde de timpul tău și al instructorului. Le poți termina în 2 săptămâni sau în 4.

Dacă te grăbești așa tare și vrei să obți carnetul chiar după ce faci 18 ani (adică în martie) cel mai bine e să suni la școală să întrebi când îți recomandă să începi, ca să poți da examenul în martie.