| Anonim3543 a întrebat:

Salut! De ce rămân luminile de poziție aprinse după ce dau pe luminile de întâlnire, la o dacia sandero stepway 2016?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai asa este normal, sa ramana aprinse luminile de pozitie cand folosesti luminile de drum sau de intalnire, pentru ca se considera ca acest lucru se va intampla noaptea, cand spatele autoturismului trebuie sa fie iluminat, la fel si partea din fata, in caz ca se arde de exemplu un bec de faza scurta; ramane becul de pozitie, ca sa isi dea seama de gabaritul tau, ceilalti participanti la trafic. Altfel te-ar confunda cu un scuter.
Asa e si la Dacia 1300 din 1969, si la toate masinile.