| FitMonkey a întrebat:

Salut

de curand mi-am pus antigel in masina si am observat ca nu imi merge nici una din cele 2 ventilatoare. Dupa ce mi-am pus antigelul am lasat in relantiu vreo 15 minute sa ajunga in tot circuitul dar ventilatoarele nu au pornit, ceasul in bort la apa imi sta mereu la 0. pompa imi merge se vede cum invarte apa la rezervor face bulbuci. A doua zi am facut cam 15 km sa vad daca pornesc dupa ce se incalzeste motorul calumea dar nu au pornit nici atunci. ceas la 0 ventilatoarele stau pe loc. Ce e de facut? multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| FitMonkey explică:

Golf 4. 1.6 16v benzina 2002

| TrăieşteClipa a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa faca bulbuci in rezervor.
In al doilea ventilatoarele pleaca doar atunci cand apa ajunge la 90 de grade sau cand dai drumul la aer conditionat.
Este posibil sa ai aer in instalatie daca sonda nu-ti vede temperatura.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai aer pe instalatie.
Cauta pe un forum dedicat posesorilor de VW, cum se face aerisirea corect la masina ta.
Ventilatoarele rareori pornesc, de obicei vara, daca nu mergi cu viteza. Pe vremea asta nu prea ai sanse sa le auzi, decat daca vii de la drum lung (macar 50 km), si intri in trafic aglomerat.