| Jokers666 a întrebat:

Salut! E bine ca începător sa imi iau o masina bmw e60 535d din 2007 cu motor 3.0 cu mulți cai pana in 272 CP și cu cutie de viteze automată? Ințeleg ca impozitul e mai mărișor dar dacă îți place și ai o pasiune poți face sacrificii. Vreau sa îmi explice cineva care știe ce e mai bun și vreau o parere

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ca incepator bmw cu tractiune spate si 270 CP?
Asta stii cum se traduce? iarna sau pe zi ploioasa vei sta cu ea in sant
Tractiunea spate la modele mai vechi fara anumite asistente electronice cum au modelele mai noi, sunt pentru experimentati!
Dar nu va place un ford din 2012 cu motor mic
Pasiune fata de ce? de bmw?
Pai te poti numi pasionat cand ai avut 15-20-100 de modele de masini

Eu zic sa reconsideri optiunile tale si sa alegi o masina de om serios (din pacate in Ro exista cultul soferului cocalar si ce crezi BMW si audi sunt printre preferintele lor) si care tine cu casa nu o dardala care poarta o sigla cu elicewinking care a trecut prin cine stie cate maini si ce probleme are.
Plus ca 3000 cm3 are ceva consum, dar mai ales la taxe se vede
Prietene in oras nu ai nevoie de acei 272 CP, nu ii vei folosi niciodata la toata capacitatea, exact ca aia care au masini de 800 CP dar merg cu 10 km/h in oras bara la bara, practic toti banii aia bagati in masina au fost degeaba.
Unde mai punem ca o masina din 2007 s-ar putea sa necesite investitie in viitorul apropiat pentru ca...uzura si atunci ai facut risipa de bani.
Daca iti place bmw totusi alege una cu XD

| darrio2007 a răspuns:

De ce BMW? Si vechi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este bine, ca-i o masina mare si foarte veche, care te costa mult atat intretinerea ei, taxele de drum si este greu de manipulat in trafic, mai ales pentru un incepator.
Recomand o masina mica cu motor de 1.4 sau 1.6, usoara si eventual de banii aia, una mai noua, sub 10 ani vechime.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ție îți convine sa bagi atâția bani într-o mașină veche cine suntem noi sa te oprim?

| VoidEternal a răspuns:

Nu, nu e bine deloc.

300 de cai si propulsie pentru un sofer incepator, inseamna aproape sa iti semnezi un certificat de deces in alb.

Plus ca tu vei plati 6000-7000 de lei taxe anual pe impozit si asigurare.

Răspuns utilizator avertizat
| king5151 a răspuns:

Daca iti place viteza e bine, oricum daca ti-ar zice 100 de persoane ca 1.2/1.4 ar fi mai bun pentru inceput decat 3.0 tot ai face ce vrei

| Lrs2015 a răspuns:

O masina din aia o iei la bani putini acum, dar mentenanta ei e la fel de scumpa ca in 2007. Nu ti lua masini pe care nu ti le poti permite doar pentru ca pretul de SH e infim. Mentenanta tot uriasa e!