| jocker007 a întrebat:

Salut.Eram cu mașina și intr-o intersecție aveam verde intermitent la dreapta.Nu prea cunoșteam intersecția si nu eram sigur că e intermitent.Pe direcția înainte era ros eu voiam sa fac dreapta dar semaforul nu funcționa și bineînțeles așteptăm să se facă verde cel pe direcția înainte să fac și eu la dreapta.Un papagal a început să mă claxoneze voiam sa ma dau jos să-i plesnesc doua palme. Da nu eram sigur dacă procedez regulamentar așteptând să se facă verde pe direcția înainte să fac dreapta.Eu sau papagalul a procedat regulamentar?

24 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Papagalul ești tu, nu esti sigur de nimic, dar vrei sa te dai jos sa il pleznești. Probabil fiind pe lângă situație, ai procedat gresit de te-a claxonat omul, caz in care cel mai indicat este sa îți ceri scuze, nu sa sari la bătaie.

| jocker007 explică (pentru regis):

De ce s papagal dacă în comentariile de mai sus sunt oameni care zic ca am procedat corect?

| regis a răspuns (pentru jocker007):

Sunt păreri ale unor oameni care nu au fost de fata, exprimate in baza povestii tale, de aceea nici nu le-am citit.
Tu ești singurul care a fost de fata si nu știi cu precizie mai nimic, cu excepția faptului ca ți-a venit sa il pleznești pe om.

| jocker007 explică (pentru regis):

Hai ciocu ca bati câmpii de acum

| regis a răspuns (pentru jocker007):

Bat câmpii?!? Uite ce scrii tu:

- "Nu prea cunoșteam intersecția" -
"nu eram sigur că e intermitent"
- "semaforul nu funcționa și bineînțeles așteptăm să se facă verde" (?!?)
- "așteptam să se facă verde cel pe direcția înainte să fac și eu la dreapta"
- "nu eram sigur dacă procedez regulamentar"

| jocker007 explică (pentru regis):

Ai zis ca n ai citit ce am scris mă papagalule

| regis a răspuns (pentru jocker007):

Așa ai înțeles tu, vad ca ai dificultăți mari pe direcția asta...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu functiona semaforul intermitent stai pana se face celalalt verde mai ales daca ala principal nu avea semn aditional

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

"...mai ales daca..."

Nu mai ales, ci DOAR daca... Daca are semn aditional cu o directie, iar tu o iei in alta, nu te priveste semaforul ala.

| jocker007 explică (pentru Holiday):

Deci să explic mai bine pentru toți aveam verde intermitent dreapta si semaforul nu funcționa.Mai era unul pe banda de pe mijloc de culoare roșie care nu avea semn adițional pentru direcția înainte specific.De pe banda mea cea cu verde intermitent drepta se putea merge si înainte bineînțeles dacă te băgai când cel pentru direcția înainte era verde ca să nu i deranjezi pe cei care au verde intermitent care fac drepta.deci în concluzie eu voiam sa fac dreapta si semaforul verde intermitent nu functiona

| anonim_4396 a răspuns (pentru jocker007):

Nu aveai verde intermitent dreapta dacă semaforul nu funcționa, aveai dacă funcționa, deci așteptai să se facă verde la semaforul din mijloc, ai procedat corect.
Dar să ne întelegem: dacă n-are panou, nu e semafor pe direcția înainte. Dacă verde intermitent nu funcționează, NU AI VERDE. Dacă nu funcționează deloc semaforul, ai indicatoare după care să te ghidezi.
Ai permis și nu știi că e nevoie de panou adițional ca un semafor să fie pe o direcție...

| Holiday a răspuns:

Daca sub semaforul care functiona (sau chiar pe lumina semaforului) era si semn aditional de "inainte", atunci nu aveai treaba cu semaforul respectiv. Deci are el dreptate. Daca nu exista acel semn, atunci respecti culoarea semaforului.

| jocker007 explică (pentru Holiday):

Nu era semn adițional de inainte

| Holiday a răspuns (pentru jocker007):

Daca nu este, respecti culoarea semaforului pentru toate directiile.

| xerxes1 a răspuns:

Claxonul este o forma de comunicare. Daca nu cunosti intersectia si verdele la dreapta era stins aveai toate motivele sa stai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai dat semnal dreapta(mai ales dacă erau mai multe benzi și trebuia să te încadrezi pe banda pentru viraj dreapta unde era intermitent) ai procedat total aiurea.
Cum adică semaforul nu funcționa dar tu așteptai să se facă verde? Cum puteai să nu știi dacă e verde intermitent, ochi n-ai?

| jocker007 explică (pentru anonim_4396):

Semaforul vere intermitent dreptate nu funcționa ce e așa greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și încă ceva, cum dracului să aștepți să se facă verde pe înainte ca să faci la dreapta, nu-ți sună nimic aiurea?

| jocker007 explică (pentru anonim_4396):

Pai ca nu funcționează un semafor la tine e totul normal?

| PringAloe a răspuns:

Daca ai verde intermintent la dreapta poti sa treci, dar trebuie sa acorzi prioritate gen la pietoni sau la cei din fata ta care au verde la stanga (stanga lor dreapta ta) daca se facea verde cel pe directia inainte si aveai verde interminent la dreapta puteai sa faci la dreapta si sa acorzi prioritate doar la pietoni in caz ca erau, deoarece odata ce se face verde pe directia inainte, din sensul opus trebuie sa fie rosu pentru cei ce vor sa faca stanga respectiv dreapta ta.

| jocker007 explică (pentru PringAloe):

Nu mergea semaforul de intermitent dreapta

| kopli a răspuns:

Citeste comentariile si vei constata ca meriti palmele pe care ai vrut sa i le plesnesti papagalului. Da tare!

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

De obicei, in Bucuresti, atunci cand opresti pe prima banda cu semafor intermitent, dar tu astepti sa se faca verde pentru directia inainte, soferii din spate care vor sa faca dreapta te vor claxona. Din pacate pentru ei, nu au dreptate. Conform OUG 195/2002, art. 59, punctul 4, se spune clar:

(4) Când un semafor cu trei culori are o lumină verde intermitentă suplimentară, montată la același nivel cu lumina verde normală a semaforului, sub forma unei săgeți verzi pe fond negru, cu vârful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifică permisiunea pentru vehicule de a-și continua drumul în direcția indicată de sageată, indiferent de culoarea semaforului electric, cu condiția acordării prioritații de trecere vehiculelor și pietonilor care au drept de circulație conform semaforului pietonal. Practic si legal,"papagalii" nu au dreptate, dar nici 5u nu ai castig de cauza pentru a te apuca sa imparti palme...

| Holiday a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Pai tocmai confirma ca cei care claxoneaza au dreptate...

Discutia e alta. Daca prima banda nu este semnalizata cu sageti de marcaj ca fiind dedicata doar pentru virajul la dreapta, poti merge inainte si de pe acea banda, bineinteles cand ai verde pentru inainte, si in cazul asta cei care fac dreapta nu au de ce te claxona.