| regelesexului69 a întrebat:

Salut este adevarat ca intr-o masina manuala cu 6 viteze, o sa prinzi viteza maxima cu treapta a 5a ci nu cu a6a? (a6a fiind doar pentru consum)

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intotdeauna viteza maxima o prinzi cu ultima treapta de viteza cea mai mare. Unde ai auzit tu asta?

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa prinzi viteza cu o masina manuala, o pui intr-o treapta inferioara si ii dai talpa, adica apesi pe acceleratie ca sa-i dai mai multa benzina si putere sa fuga, dupa care o pui in treapta superioara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e adevarat. Masina mea in treapta a5a se duce prea sus in ture pe la 130. Abia cu a6a pot atinge 160 170.

| AlexandruMihai2901 a răspuns:

Nu are legatura cu consumul pentru ca cu treapta a 5a nu o sa prinzi viteza maxima ă mașinii

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruMihai2901):

Are treaba cu consumul, cum sa nu.
O masina cu 5 viteze, merge mai turata intr-a 5-a, decat o masina cu 6 viteze mergand cu ea intr-a 6-a decat intr-a 5-a.
Consuma mai putin, si cand a iesit primul logan cu 6 viteze a fost senzatie.
Am facut liceu de masini, si toti profesorii de mecanica vorbeau despre asta.
Vorbesti prostii.