| Radoi001 a întrebat:

Salut! Este legal sa mergi pe trotuar, stradă sau pista de biciclete cu o bicicletă cu motor de 80cc sub vârsta legală de 16 ani daca motorul este oprit?

6 răspunsuri:
| Skylz a răspuns:

Da! daca e oprita si mergi pe langa ea ai voie

| darrio2007 a răspuns:

Pe langa ea, da.
Dar mă indoiesc sa rezisti sa mergi doar pe langa ea si cu motorul oprit.

| ReddY25 a răspuns:

Da,drum bunhappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

În teorie daca motorul e oprit da. In practica complicat sa dovedesti

| Delllla a răspuns:

Da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe trotuar nu ai voie cu nici o bicicleta. Mergi pe pista sau in lipsa ei, pe marginea carosabilului, si respecti regulile de circulatie pe care le respecta si masinile. Ai si prioritatea egala cu masinile.

Revenind la bicicleta, daca este din categoria vehiculelor care nu se inmatriculeaza si teoretic nu depasesc 25km/h, atunci poti sa o conduci. Daca insa este capabila de peste 25km/h, atunci nu o poti conduce decat cu subcategoria A1, pe care o poti obtine si la 16 ani. Iar pe bicicleta ar trebui sa ai numar de inmatriculare.
Nu se tine cont de motor oprit/pornit, ci de incadrarea legala a bicicletei.