| Edmonds2342 a întrebat:

Exista posibilitatea de a face școala de șoferi, în paralel cu liceul, și nu în vacanta?

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bineinteles ca da.
Altii lucreaza 8 ore pe zi, sau lucreaza in strainatate, si fac scoala de soferi.
Instructorii auto programeaza orele cand pot si ei, si elevii. Din cauza asta, majoritatea lucreaza mult dupa amiaza. Instructorul meu facea ore pana pe la miezul noptii.
Iar cursurile de legislatie, la fel, se fac dupa orele 16:00, la majoritatea scolilor de soferi.
Eu am lipsit de la scoala doar cand a trebuit sa imi fac dosarul (cazier, vizite medicale), cand am dat examenul teoretic (sala), si cand am avut traseul. Nu ai nevoie de vacanta, te poti invoi in zilele importante.
Iar legislatia e grea pentru cine nu are habar ce e traficul, si s-a trezit din senin ca vrea sa conduca si el. Daca te-a interesat de mai mult timp permisul, nu trebuie sa tocesti prea multe.

| Holiday a răspuns:

Da, de ce nu? Doar nu stai toata ziua la scoala.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Holiday):

Ai facut scoala de soferi in timpul liceului? Vorbim 99% de clada a 12-a, eu am facut si este super stresant. Mai ales cu traseul.

| Holiday a răspuns (pentru MadalinG99):

De ce ar fi stresant?!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MadalinG99):

Daca ti-a fost "super stresant" sa inveti sa te plimbi cu 40km/h pe banda 1, asistat de un instructor, cred ca sigur nu ai nici un motiv sa devii "sofer".

| MadalinG99 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Esti culme si super frustrat parerea mea, eu am luat permisul. Nu stiu daca tu l-ai luat. Vorbim strict de a te pregati pentru scoala de soferi. Un examen precum sala nu sa ia doar facand chestionare, trebuie sa inveti cartea aia ca sa nu devii un pericol public. Cat despre orele de conducere acestea trebuiesc facute atunci cand nu ai stresul unui test, daca tu maine ai test sau teza si ai si o ora de conducere, automat esti distras. Dar daca nu ai trecut prin asta nu ai de unde sa stii. Nu totul se rezuma la a tine masina pe drum.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Holiday):

Nu se compara scoala si clasa a 12-a cu un loc de munca, vorbim despre lucruri de viitor, fara BAC este greu.

| Holiday a răspuns (pentru MadalinG99):

Nu mai insista, am inteles, pentru tine e dificil. Pentru altii nu e. E simplu, nu stiu de ce insisti, intelege si tu ca majoritatea nu sunt atat de stresati ca tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MadalinG99):

Copilas, eu am luat permisul in 2011. Eram in clasa a 11-a, iar afara era o iarna sanatoasa.
Am luat sala cu 24, din prima incercare, la fel si orasul.
Chiar nu are sens sa imi dai mie lectii. Condusul e greu doar pentru tine. Cunosc multe pisde care au luat permisul in timpul liceului, nici ele nu s-au plans ca tine.
Mare barbat esti tu...

| Sn4k3 a răspuns:

Normal, doar sa ai timp.

| MadalinG99 a răspuns:

Salut, nu iti recomand! Este foarte dificil plus ca atunci cand ai traseul trebuie sa lipsesti. Ai un stres foarte mare. Deci mai bine nu.

| gothicbat a răspuns:

Da, se poate, dar te-ai suprasolicita și nu cred că ai face față cu ambele.