| Saddamawp01 a întrebat:

Salut grup, am o masina cu volan pe dreapta inmatriculata in UK, vreau sa ii scot primul rand de numere rosii, si vreau sa va intreb pe cei care stiti despre ce este vorba, cand imi iau numerele rosii voi fii obligat sa predau cartea masinii si numerele sau doar o copie a cartii masinii? Dupa ce expira numerele rosii voi putea folosii in continuare masina inscrisa pe Anglia si va ramane inmatriculata pe Anglia?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Este legal să conduci o mașină cu volan pe partea dreaptă în România?
Articol publicat in 19 iul. 2024

În prezent, nu este interzis să conduci o mașină cu volan pe partea dreaptă în România.
Dar, farurile trebuie adaptate astfel încât să corespundă postului de conducere amplasat pe partea stângă.

Ceea ce înseamnă că fasciculul luminos asimetric trebuie orientat spre partea dreaptă a drumului, pentru a nu-i orbi pe șoferii care circulă din sens opus.

În cazul în care un vehicul e descoperit în trafic de autorități că are luminile orientate spre stânga, ca în Marea Britanie, certificatul de înmatriculare va fi reținut iar șoferul poate primi o amendă de peste 1.300 de lei."

https://www.promotor.ro/......a-19308352

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai odata ce ii scoti numere rosii logic ca nu vei mai putea folosi masina cu nr de Anglia... dar nici nu o vei putea inscrie in Ro daca nu ii modifici volanul