| HHTR a întrebat:

Salut, ieri am fost la RAR sa îmi schimbe cartea mașinii (CIV), mi-a verificat actele etc etc. a spus ca sunt in regula. Am adus masina in hala sa o verifice, bun.au găsit totul in regula in afara de roti, dar nu mi-au spus ce sa le fac roților pentru ca a plecat grăbit inginerul care s-a ocupat de masina și mi-au dat 30 de zile termen sa rezolv problema roților. Ajung acasă ma uit la cele 4 roti, roata dreapta fata avea alta mărime decât celelalte, bun am schimbat-o, acum toate 4 sunt egale. Acum vine întrebarea, trebuie sa le schimb pe toate 4 sa fie de același anotimp? Sau sa le las așa cum sunt ca 2 roti din fata sunt de vara, stânga spate este de iarna și dreapta spate este M+S?
Trebuie sa le schimb sa fie toate exact de același sezon? ( toate de vara?) sau nu are importantă asta dacă sunt egale la mărime?

Răspuns Câştigător
| Krax256 a răspuns:

Le poti lasa asa acum ca au aceeasi marime.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Lasand la o parte RAR-ul, anvelopele sunt un element foarte important pentru siguranța ta si a familiei tale. Daca nu îți permiți 4 anvelope identice, încearcă sa pui doua perechi, un set pe fata, un set pe spate. Doua anvelope care nu sunt absolut identice se vor comporta diferit in situații de urgenta, gandeste-te ce se poate întâmpla la o frânare de urgenta pe carosabil ud. Anvelopele pot face oricând diferența dintre viață si moarte, nu e cazul sa te gândești la trecut RAR-ul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te uiti sa aiba marimea trecuta in CIV

| HHTR explică (pentru suntserios):

In carte am 2 mărimi omologate!
1. 205/60/r15
2.195/65/r15
Eu o am pe a doua! Toate 4 roti au 195/65/r15!

| Krax256 a răspuns (pentru HHTR):

Conta ca ai cauciucuri de marimi diferite. Aceasta poate duce la o pierdere a directiei in rulare. Acuma ca sunt toate la fel, chiar daca profiluri diferite este ok. Numai sa nu se fi referit si la alta problema.

| HHTR explică (pentru Krax256):

Adică alta problema?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa ai perechi identice de cauciucuri, cel putin pe fiecare punte. Adica un tip de cauciucuri pe fata, si altul pe spate. Nu cred ca vei fi acceptat cu anvelope desperecheate, mai ales ca sunt de anotimpuri diferite.

| HHTR explică:

Am fost azi la RAR și l-am întrebat pe inginer dacă are importanta anvelopele dacă sunt de sezoane diferite și a spus ca nu are importanta doar sa fie de aceleași dimensiune toate.