| Vladut13 a întrebat:

Salut!
Imi poate spune cineva de ai nevoie pentru a deveni insotitor pentru transporturi agabaritice?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu-s multe condiții:
- să derulezi activitate de transport rutier de marfă sau activități conexe
- să fii autorizat de CNADNR și ARR pentru activitatea de însoțire
- să deții cel puțin un autovehicul de însoțire autorizat de CNADNR și ARR
- să ai cel puțin un angajat cu permis de conducere cel puțin categoria B și care să fie atestat de CNADNR și ARR pentru activitatea de însoțire

mai vezi și aici:

http://www.artri.net/insotirea-transporturilor-agabaritice_21.html

| Andy03 a răspuns:

Dacă doar vrei sa te angajezi in domeniu ai nevoie de un atestat de la CANIR. Acesta se primește in urma promovării unui examen care se susține la București. Dacă intrii pe site la CANIR și dai jos la "PUNCT DE INFORMARE" mai apoi la "Anunț privind verificarea cunoștințelor" acolo vei găsi 120 de întrebări și ordonanțele din care poți sa înveți, data la care se da examenul actele necesare înscrierii și locul.