| alecs94 a întrebat:

Salut, imi sta aprins tot timpu becul aprins de la frana de mana la logan, ce sa fie?

Răspuns Câştigător
| OvidiuDanzka a răspuns:

Becu' de la frana de mana are mai multe semnificatii la orice masina in general.
Poate sa fie contactul de la frana de mana, sub ornamentul franei de mana este un fel de buton, in care intra unul sau doua fire cu papuci, e posibil sa fii iesit unu din ei sa faca scurt, sau sa nu fie bagat unul cum trebuie, deci verifica cu atentie.

Alta problema posibila poate fii nivelul uleiurilor masinii si avem urmatoarea ordine de verificat.

Lichid de frana, cand masina este intr-o pozitie perfect dreapta, nivelul lichidului trebuie sa fie intre marcajele minim si maxim.
Vasul de ulei se afla cum stai fata in fata cu masina in partea dreapta sus, are o forma dreptunghiulara, daca nu este intre min max, completeaza cu atentie.

Vasul de Lichid pentru servodirectie, se afla tot in partea dreapta aproape de radiator, aceeasi procedura ca mai sus.

Ulei motor, desii nu stiu daaca loganul are senzor pentru asta, verifical si pe ala, daca sunt nereguli, completeaza

Pe langa vasul de lichid de servodirectie si cel de lichid de frana, daca dai de fire cu papuci, misca papuci aia cu blandete, stanga dreapta de cateva ori, asta pentru cazul in care se corodasera sa sara putin rugina sa faca contact.
Dupa ce ai verificat uleurile de mai sus si contactele de la bunotul respectiv, pornesti motorul de cateva ori si il opresti si ar trebuie sa se stinga becul ala.

P. S. Daca trebuie sas completezi pe undeva cu ulei, incearca sa iei uleiuri de calitate mai buna happy, macar ceva in genul celor de la omv happy sau mobil1, castrol.

Si mai ramane uleiul de la cutia de viteze, dar daca nu caraie nu prea are cum sa fie de la cutie, repet nici acolo nu cred ca exista la logan senzor pentru ulei. In cazul in care caraie trebuie sa te duci la un service sa iti puna ulei pentru ca este o operatiune putin mai grea de facut pentru cineva care nu stie mecanicahappy

Sper ca ti-am fost de folos, noroc la rezolvarea problemei

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

S-o fi desirat mosorul? =)) =)) =))

(http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=35437).

regis
| regis a răspuns:

Eee, eu doar am pus linkul. Urmaresc discutia aproape de la inceputul ei (nici nu mai stiu pe unde am dat peste ea, probabil am primit un link pe mail), iar in prima faza chiar am crezut ca tipul a luat-o in serios. La un moment dat era prea trasa de coada ca sa mai cred ca nu s-a prins, dar am urmarit in continuare chestiunea, ca era haioasa oricum.

regis
| regis a răspuns:

Nu sunt pe acolo decat spectator. Discutia (din pacate) s-a cam incheiat in momentul in care omul a dezvaluit ca la randul lui facea misto de ei.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru a depista defectul trebuie sa umbli la intrerupatorul de la frana de mana care se afla in partea opusa a manerului de actionare a franei. Aceste are conectat un singur fir pe el, desfaci acest fir si daca becul s-a stins inseamna ca trebuie sa inlocuiesti intrerupatorul de frana de mana. Daca continua sa fie aprins inseamna ca poate sa fie lipsa de lichid la pompa de frana si trebuie completat.

| mgtow a răspuns:

Teai asigurat ca frana de mana ai lasat-o jos? Daca se aprinde semnul exclamarii in 2 paranteze inseamna ca ori nu ai lasat bine frana de mana jos ori e trasa. Daca era avarie punea alt beculet la bord.

| Roby67 a răspuns:

@regis, ma doare burta rolling on the floor Cel mai bun raspuns care l-am vazut pe TPU rolling on the floor Serios, rad de fac pe mine rolling on the floor
Dar mai am o intrebare. Mosorul ala desirat este piesa aia care este langa emanciclor si antreneaza tzukumbaru? rolling on the floor
Acuma un raspuns pentru @alecs94. De regula daca becul de la frana ramane aprinseste din cauza faptului ca este prea putin lichid in instalatia de frana. Daca nu gasesti nicaieri un loc unde se pierde lichidul, este un indiciu ca placutele de frana trebuiesc inlocuite, in special cele din spate daca are tambur de frana.

| Roby67 a răspuns:

Hai nu te ascunde, care dintre ei esti tu?winking
PS am pus pagina la favorite ca sa urmez si eu discutia
PPS tu cand ai schimbat ultima oara cricul la service? rolling on the floor

| alecs94 explică:

Da frana de mana e trasa bine in jos, eu zic ca e de la sistem ceva, o eroare nu?

| dErEkk a răspuns:

Incearca pe acolo pe unde estwe comutaturul ala de la fr de manana nu stiu exact este un mic butonas care se apasa cand tragi frana de mine

| Sofer a răspuns:

Asigurate daca ai frana de mana trasa, daca nu e te duci la service sa iti rezolve problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TE uiti la frana de mana( in jur) si ceva trebuie sa fie in neregula.