| Led25 a întrebat:

Salut, in cat timp mi se desfunda filtru de particule daca merg cu ea pe autostrada? am un golf 6 1.6 tdi break

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e suficient sa te plimbi o zi pe autostrada. Trebuie sa fie masina in stare buna, sa ai ulei bun (uleiul prost omoara DPF-ul), si sa stai cat mai putin prin oras cu ea.
Altfel, daca folosesti un diesel in oras, mereu vei avea DPF-ul suparat/pe duca.
O regenerare dureaza undeva intre 5 si 20 de minute, in functie de calculele softului, dar chiar si o regenerare perfecta, nu garanteaza resetarea completa a filtrului.
Mergi la o curatare profesionala cu apa si detergenti, daca vrei sa il ai ca nou.

| Led25 explică:

Mentionez ca martorul este aprins in bord