| ScottAdkins a întrebat:

Salut, in conditiile in care eu nu am permis de conducere si vreau sa platesc asigurarea la un a4 1.8 benzina din 1997, am 18 ani, cam care ar fi pretul asigurarii?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil trece undeva de 1000 lei pe an.
Poti vedea cu exactitate pe orice calculator online de RCA. Are si emagul chiar

| patentGogu a răspuns:

Doamna Alba, asigurarile se fac exclusiv pe numele proprietarului masinii, nu mai indemnati oamenii sa isi faca asigurari fictive.
Si nu mai dati sfaturi daca nu stiti despre ce e vorba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru patentGogu):

Daca propietarul masinii are 50 de ani si are permis de multi ani, are un anume tip de asigurari care il acopera.
Dar daca cel care conduce masina are 18 ani, atunci este nevoie de o asiguare speciala, care sa-l acopere in caz de accident, fiind novice, cu grad mare de accidentare, asiguarrarea fiind mult mai scumpa.

| patentGogu a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e inventata acum pe moment? Ca in lege nu scrie asa ceva.

Asigurarea se face DOAR pe proprietarul masinii si atat. PUNCT.

Invata doamna alba un pic de legislatie inainte sa induci lumea in eroare.

| ScottAdkins explică (pentru patentGogu):

Am scris eu undeva ca masina nu e pe numele meu? Daca nu am permis nu inseamna ca nu pot avea masina pe numele meu

| patentGogu a răspuns (pentru ScottAdkins):

Si nu inteleg ce imi raspunzi mie, eu corectam raspunsul aiurea de mai sus