| Quassaar a întrebat:

Întrebare: in timpul funcționării unui motor, segmenții se rotesc pe piston? Argumentați va rog. Merci.

3 răspunsuri:
| ginoeugen23 a răspuns:

Nu....atat e tot ce trebuie sa stii

| Smighi a răspuns:

Nu in nici un caz. segmentii stau cuminti acolo unde le e locul si isi fac treaba bine atata tot!

| Quassaar explică (pentru Smighi):

Așa credeam si eu. Am oarece noțiuni de mecanica pentru ca sunt inginer. Am găsit insa pe multe site-uri tehnice informația cum ca segmenții se învârtesc pe piston. La motoarele in 2 timpi este aproape clar faptul ca nu se învârtesc deoarece sunt asigurați cu niste bolțuri care fac imposibil acest lucru, pentru a împiedica ajungerea fantelor segmenților in dreptul ferestrei de baleaj. La motoarele in 4 timpi insa..se spune ca este chiar indicata rotirea pentru o uzura uniforma. Nu stiu ce sa mai cred. Eu stiu ca rotirea lor nu este de dorit pentru a nu se realiza alinierea fantelor, fapt ce ar duce la scăpări de compresie in baie si inevitabil oarece explozii pe acolo. De asta am cerut păreri argumentate. Merci oricum.