| anonim_4396 a întrebat:

Salut, la ce ajuta o capacitate cilindrica mai mare la un autoturism? De ce pe limuzine sau pe mașini de lux care sunt gândite pentru confort și nu pentru sportivitate se pun motoare mari cu mulți cai putere? La ce ai avea nevoie de mulți cai când ea e gândită pentru confort și nu pentru acceleratie?

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Masinile respective sunt mai grele decat cele normale si au nevoie de mai multa putere. Sunt 2 tipuri de proprietari de astfel de limuzine, cocalari care le iau pentru suferinta si oameni care chiar sunt bogati si au nevoie de confort cand soferul ii duce la destinatie ( au televizoare, masuta de laptop, scaune de se fac aproape pat s-a.m.d. Producatorul pleaca dupa premisa, ba e masina grea si daca ii pun motor de 2 L va functiona dar va prinde suta in 15 20 de secunde si consumul ar fi marisor. Asa pun un 3 L V6 cu cutie automata in 8 trepte si masina va avea un consum adecvat pentru astfel de clasa si boss-ul nu va intarzia la intalnirile de afaceri

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O masina gandita pentru confort are 2 tone in principiu. La 2 tone parca nu iti vine sa ii pui motor de 1.2 nu?

| romeo78 a răspuns:

Motoare cu mulți cilindri, capacitate cilindrică mare există de la începutul automobilului. Doar că atunci se Montauk astfel de motoare pentru că aveau randament scăzut, combustibil prost, puterea dezvoltată era mică. După cel de-al doilea război mondial, dezvoltarea acestor motoare mari în SUA au cunoscut avânt, ajungând până la 8 litri, 8 cilindri și aproximativ 300-350 cp. Erau motoare pe benzina și carburator.
În Europa, astfel de motoare au apărut prima dată după război pe Mercedes Benz și BMW. Dar, adevăratul avânt a avut loc după 1990, când cererea a devenit din ce în ce mai mare, dar și tehnologia s-a dezvoltat.
Iar, în prezent, există și motoare turbo cu capacitate cilindrică mică chiar și în clasa de lux.
Iar, statutul de lux, îl dau în prezent multe automobile, dar e vorba de renume!

| xerxes1 a răspuns:

Adica sa vezi vezi un Logan cum depaseste un Maibach?

regis
| regis a răspuns:

Capacitatea cilindrica mai mare nu este un scop in sine. Scopul este o putere cat mai mare la un consum cat mai mic. Capacitatea dimpotrivă, se dorește a fi mica, pentru taxe mai mici.
De ce pe limuzine se pun motoare mari? Pentru ca cine cumpara o masina de multe zeci de mii de euro nu va lua decizia in functie de nivelul taxelor. Motorul cu multi cai este o necesitate absoluta pentru o mașină voluminoasă si grea. Ea trebuie sa ofere confort, dar trebuie să asigure si mobilitate, altfel oamenii le-ar inlocui cu... canapele.
Chiar daca mașina este gândită pentru confort, accelerația nu este neglijată. La fel cum la o mașină low cost vei găsi întotdeauna si un sistem de încălzire, chiar daca la proiectarea ei primordial a fost costul de producție.