| Fabbiann a întrebat:

Salut
M-am dus la oftalmolog si mi-a gasit la ochiul stang astigmatism intr-un stagiu mai avansat, mi s-a spus ca vad doar 10 la suta cu el si ca nici ochelarii nu pot sa-mi mai fac ca deja e prea tarziu, trebuia sa port de mic ca sa ma vindec ca aveam o sansa sa imi recapat vederea dar eu culmea nu mi-am dat seama pana in momentul in care am vrut sa dau de permis si am ramas prost cand am aflathappy. Cu celalalt ochi vad perfect n-am nicio problema cred ca si de asta nu bagasem de seama pentru ca m-am obisnuit sa imi folosesc numai dreptul, nici cand am fost copil nu m-am plans la parinti ca nu vad bine, ca poate ma ducea la un control sau ceva da eu beteag credeam ca e normal sa vezi asa si ca n-am nici o probelma. Am trait o minciuna pana la 18 ani si realitatea tot restul vietiihappyacum asta e m-am impacat cu ideea imi ajunge si un ochi ca sa vad bine si pe viitor o sa am grija sa nu-l pierd si pe asta care mi-a ramas ca doamne fereste imi pot pierde vederea de tot acum deja am o noua fobie unlocked..., Intrebarea mea e afectiunea mea va impiedica sa iau permisul de conducere? Imi pun sanatatea pe primul loc da cu permisul ce fac il iau sau nulaughing?

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Nu înțeleg cum a fost posibil să nu realizezi atât de mult timp că nu mai vezi aproape deloc cu un ochi. Și cum vine asta "m-am obisnuit sa imi folosesc numai ochiul drept"? Cum poți "să-ți folosești" doar un ochi?

În fine, revenind la problema carnetului, legea spune așa în cazul tău:

"Persoanele care solicită eliberarea permisului de conducere sau reînnoirea acestui permis trebuie să aibă acuitatea vizuală, cu lentile de corecţie, dacă este necesar, de cel puţin 0, 8 la ochiul cel mai bun şi de cel puţin 0, 1 la celălalt ochi. Dacă se utilizează lentile de corecţie pentru a obţine valori de 0, 8 şi 0, 1, acuitatea respectivă (0, 8 şi 0, 1) trebuie să se obţină fie prin corecţie cu ajutorul ochelarilor de maximum plus 8 dioptrii, fie cu ajutorul lentilelor de contact. Corecţia trebuie să fie bine tolerată."